W co pakować posiłki na wynos — wady i zalety różnych rozwiązań

Dodano:2022-12-19

obiad na wynos
Wzrost świadomości żywieniowej pozytywnie wpływa na nasze nawyki — w rezultacie coraz rzadziej jadamy w miejscach typu fast food i ograniczamy wyjścia do restauracji, starając się samodzielnie komponować zdrowe, zbilansowane posiłki. 

Przyrządzanie posiłków na wynos stało się normą, jednak wciąż nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób pakować produkty spożywcze, aby zachowały świeżość przez cały dzień, a nawet dłużej.

Przedstawiamy kilka najbardziej popularnych metod przechowywania żywności — mówimy zarówno o ich wadach, jak i zaletach, dzięki czemu sam osądzisz, który sposób pakowania produktów jest dla Ciebie najlepszy. 

Pakowanie próżniowe

Pakowanie próżniowe to, innymi słowy, pakowanie hermetyczne, które polega na całkowitym usunięciu powietrza z wnętrza opakowania przy pomocy zgrzewarki. Wykorzystywane do tego specjalne woreczki nie ulegają zniszczeniu podczas procesu grzania i utrzymują żywność w nienaruszonym stanie aż do momentu otwarcia. Poza woreczkami, do wyboru są jeszcze innego rodzaju opakowania do zgrzewu, np. tacki.

Niektóre produkty, takie jak wędlina, mięso i ryby, należy przechowywać w lodówce — woreczki są do tego odpowiednio przystosowane i w żaden sposób nie wpływają szkodliwie na żywność. Wewnątrz opakowania zamkniętego próżniowo wzrasta ilość CO2, co w znacznym stopniu hamuje proces wytwarzania się bakterii odpowiadających za psucie jedzenia. Tak zapakowane plastry szynki czy łososia utrzymują świeżość nawet do tygodnia.

Brak dostępu powietrza w opakowaniu hermetycznym wydłuża termin przydatności do spożycia także takich produktów jak chleb, owoce i warzywa. Tego typu żywność można przechowywać w temperaturze pokojowej do 8 dni w przypadku pieczywa oraz 14 dni w przypadku warzyw i owoców. 

Do wad pakowania próżniowego zaliczamy to, że woreczki natychmiast tracą swoje właściwości w wyniku pojawienia się nawet niewidocznej gołym okiem szczeliny. Ponadto są one jednorazowe — raz otwarte bądź rozerwane nie nadają się do ponownego użycia.

pakowanie próżniowe

Opakowania papierowe

Papierowe pudełka to dobry sposób na przechowywanie wszelkiego rodzaju produktów. Sałatki, owsianka, orzechy, kanapki, a nawet ciepłe dania — wszystko to możesz łatwo zapakować i zabrać do pracy. 

Materiał papierowy wykorzystywany do produkcji pudełek jest lekki, tani i łatwy w recyklingu. Niestety jednak, potrawy przechowywane w ten sposób krótko utrzymują ciepło. Zazwyczaj też papierowe boxy nie nadają się do ponownego użycia, jeśli zostały wykorzystane do przechowania wilgotnych produktów. 

gotowe jedzenie w papierowym pudełku

Opakowania styropianowe

Pojemniki styropianowe to dobrze znany w gastronomii produkt. Najczęściej właśnie do takich pudełek pakowane są dania na wynos w różnego rodzaju restauracjach. Na szczęście nie jest to opcja zarezerwowana wyłącznie dla branży gastronomicznej i sami możemy z niej korzystać. 

W przeciwieństwie do pudełek papierowych opakowania styropianowe są dużo odporniejsze na wilgoć, dzięki czemu możemy przechowywać w nich nie tylko suche, ale i płynne produkty. Ponadto, ze względu na swoje właściwości oraz szczelne zamknięcie, pozwalają zachować ciepło na dłużej. 

Niestety pudełka wykonane ze styropianu nie są biodegradowalne. 

Pakowanie posiłków — co wybrać? 

Sposobów na spakowanie drugiego śniadania jest wiele. Każdy z nich cechuje się czymś innym, dzięki czemu możemy wybrać opakowanie dostosowane do naszych potrzeb.

Jeśli zależy nam na długotrwałym zachowaniu świeżości danego produktu, powinniśmy skorzystać z pakowania metodą zgrzewania do opakowań cateringowych. Pamiętajmy jednak, że jest to sposób, który ma za zadanie przede wszystkim przedłużyć datę przydatności produktu. 

Jedzenie w biurze lub na mieście wymaga od nas rozwiązań, które pozwolą na szybkie spożycie posiłku. W tym wypadku proste pomysły to klucz do sukcesu, dlatego świetnie sprawdzą się tu papierowe bądź styropianowe opakowania.