Techniczne wyposażenie magazynu

Dodano:2021-10-06

magazyn

Wyposażenie magazynów obejmuje wszystkie elementy, które ułatwiają i przyspieszają pracę, pozwalają na bezproblemowe składowanie materiałów, wpływają na zachowanie bezpieczeństwa i funkcjonalność powierzchni. Dobierając akcesoria magazynowe, szczególną uwagę musimy zwrócić na charakter magazynu, z którym mamy odczynienia i zastanowić się, jakie będzie spełniał funkcje.

Które elementy stanowią więc niezbędne wyposażenie techniczne magazynów? Sprawdź koniecznie, co powinno znaleźć się w przestrzeni magazynowej!

Regały paletowe i inne regały magazynowe

Po pierwsze, wybrany rodzaj wyposażenia będzie się różnić w zależności od tego czy magazyn ma formę otwartą, czy prowadzony jest jako zamknięta hala. Po drugie, wnętrze magazynów jest uzależnione również od tego, jakimi finansami dysponuje inwestor.

Wybierając regały, zastanówmy się też czy potrzebujemy modeli zautomatyzowanych (regały z układnicami, karuzelowe i windowe, z platformą sterowaną radiowo), czy wystarczą te obsługiwane manualnie.

Niespaletyzowane materiały możemy przechowywać na dedykowanych regałach półkowych. Szczególną uwagę warto zwrócić na regały paletowe rzędowe, ponieważ pozwalają nam na przechowywanie zarówno towarów niespaletyzowanych jak i tych umieszczonych na paletach. To idealne rozwiązanie w magazynach służących do wysokiego składowania. W tego typu magazynach sprawdzą się także regały typu drive-in. Warto o nich pomyśleć jeżeli towary w magazynie są przechowywane w stosunkowo dużym zagęszczeniu.

Dodatkowo możemy wyróżnić także m.in. regały paletowe przejezdne oraz przepływowe. Wybór odpowiednich regałów paletowych powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb.

Regały wysokiego składowania pozwalają na łatwy dostęp, kontrolę stanu magazynu, a do tego są bardzo funkcjonalne. Dobrym rozwiązaniem są także regały wspornikowe. Specjalne wsporniki zapobiegają przewróceniu się regałów pod ciężarem składowanych towarów. Są przeznaczone szczególnie do długich i ciężkich materiałów.

Z kolei regały o uniwersalnych wymiarach pozwalają nam na dorobienie pojemników na magazynowanie mniejszych elementów.

Podczas wybierania regałów pamiętaj, że muszą być one dostosowane do obciążenia, powinny posiadać funkcję regulacji wysokości, a dodatkowo zadbaj, aby były wyposażone w odpowiednią ilość półek. Wybierz te, które spełniają europejskie normy oraz są zabezpieczone przed korozją.

Wózki widłowe, podnośniki i dźwigi

Czego potrzebujesz jeszcze w swoim magazynie? Oprócz regałów, palet i innych mebli umożliwiających składowanie, należy wspomnieć również o sprzętach służących do transportu, takich jak np. wózki. Do wyboru mamy m.in. wózki widłowe (jezdniowe podnośnikowe), które pozwalają na transport produktów o dużej wadze i umieszczanie ich nawet na wysokich regałach. Z kolei do przewożenia materiałów na terenie mniejszego magazynu często wykorzystuje się wózki, które napędzane są manualnie. Takie „paleciaki” stosowane są do transportu lekkiego i krótkodystansowego.

wózek widłowy

Wybór odpowiednich urządzeń będzie uzależniony od rodzaju składowanych materiałów. Podobnie jest z doborem odpowiedniej windy. W zależności od tego, jaką mamy powierzchnię do dyspozycji, taki sprzęt musimy wybrać. Inne urządzenia do transportu wybierzemy jeżeli nasze produkty składowane są na kilkunastopiętrowych regałach, a inną kiedy powierzchnia przechowywania jest tylko pozioma.

Co jeszcze może okazać się niezbędne w przestrzeni magazynowej?

Pojemniki magazynowe, wieszaki, drabiny, uchwyty, półki czy stojaki także bywają częstym wyposażeniem przestrzeni magazynowej. Stojaki najczęściej wykorzystuje się do przechowywania płyt drewnianych, metalowych szyn oraz elementów rusztowań i pleksi. To najlepszy sposób na składowanie towarów mało elastycznych, o większych gabarytach. Stojaki muszą być wykonane z dobrej jakości stali, a całość powinna być na tyle stabilna, aby była bezpieczna nawet podczas nierównego załadowania.

Na wyposażenie magazynu wpływ ma przede wszystkim rodzaj przechowywanego produktu. Dlatego w niektórych magazynach potrzebne są również skrzynie, beczki czy mauzery i wiele innych.

beczki

Czasami niezbędne jest także posiadanie metalowej szafy. To niezastąpione wyposażenie warsztatu, hali i wielu magazynów. Montaż szaf pozwala na przechowywanie ważnych dokumentów, możemy tam również składować cenne narzędzia. Takie rozwiązanie zapewnia duże bezpieczeństwo, ponieważ zamykana na klucz szafa, skutecznie ogranicza dostęp osobom nieupoważnionym.

W niemal każdym magazynie wykorzystywane są palety. Ułatwiają transport, a czasami służą także do przechowywania. Na rynku znajdziemy palety drewniane ze sklejki, z drewna prasowanego, tekturowe, plastikowe, a także specjalne palety do transportu morskiego. Warto wybierać te dobrej jakości, szczególnie drewniane, które są znacznie bardziej ekologiczne i niezwykle wytrzymałe.

Aby odpowiednio zabezpieczyć ładunki, możemy skorzystać z różnego rodzaju stożków zabezpieczających, kątowników, przekładek, a także folii i innych.

Akcesoria magazynowe

Magazyn warto wyposażyć też w kamery oraz urządzenia BHP. Niektóre powierzchnie wymagają instalacji wagi, czasami przydatne są dodatkowe pojemniki, taborety, stoły, ale również inne akcesoria, które wpływają na komfort pracowników oraz służą zabezpieczeniu i spinaniu przechowywanych lub transportowanych produktów.

Na terenie niemal każdego magazynu niezbędne mogą okazać się lekkie ręczne napinacze, wytrzymałe druciane zapinki, folia bąbelkowa oraz rękawice robocze. Warto wybierać produkty z atestami.

Jeżeli szukasz akcesoriów, które zabezpieczą przewożony ładunek, koniecznie sprawdź te dostępne na https://radpak.eu/magazyn/.