Symbole na opakowaniach plastikowych i ich znaczenie

Dodano:2021-09-24

co oznaczają symbole na plastikowych opakowaniach

Ciężko sobie wyobrazić świat bez tworzyw sztucznych - są dosłownie wszędzie. Dziś plastik to bez wątpienia najpopularniejszy materiał do produkcji wszelakich opakowań: butelek, kubków, pojemników, wiaderek, słoiczków itp. Skąd jednak wiedzieć, czy produkt, z którym mamy do czynienia jest bezpieczny? Czy każde opakowanie może mieć kontakt z żywnością? Jak sprawdzić, czy to, które właśnie trzymamy w dłoni, nie ma w sobie substancji szkodliwych?

Na szczęście na każdym opakowaniu widnieje właściwy symbol, który pomoże rozwiać wątpliwości. Przeczytaj ten tekst i naucz się rozpoznawać bezpieczne tworzywa sztuczne!

O czym informują nas symbole na plastikowych opakowaniach

Na każdym z opakowań plastikowych (zazwyczaj na spodzie) znajdują się charakterystyczne oznaczenia. Składają się one z trzech strzałek ułożonych w trójkąt równoboczny oraz znajdującej się w jego środku cyfry od 1 do 7. Zupełne ignorowanie tych symboli może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Mało kto jednak wie, co tak naprawdę oznacza każdy z nich.

Poszczególne cyfry są odpowiednikami danego tworzywa sztucznego, a dokładnie zawierają informację, z jakich składników zostało ono wyprodukowane. Nie martw się - nie będziemy się zbytnio zagłębiać w chemię. Zaznaczymy tylko, które rodzaje plastiku są bezpieczne, a których lepiej unikać.

Bezpieczne i szkodliwe rodzaje plastiku

Często wydaje nam się, że skoro dane opakowanie zostało dopuszczone do sprzedaży, to jest ono w pełni bezpieczne. Niestety to nie do końca prawda. Jest tak wyłącznie w przypadku, kiedy używamy danego opakowania zgodnie z zaleceniami producenta.

Niektóre tworzywa sztuczne wydzielają substancje szkodliwe, a te z kolei mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia i rozwoju chorób układu nerwowego i hormonalnego, a nawet powodować namnażanie się komórek rakowych.

Kontrola oznaczeń jest szczególnie ważna podczas pakowania żywności. Kwasy, tłuszcze czy wysoka temperatura mogą spowodować lub nasilić wydzielanie szkodliwych substancji z niektórych tworzyw, a te wraz z pożywieniem trafiają do naszego organizmu.

Zapamiętaj: Nie każdy rodzaj plastiku nadaje się do kontaktu z żywnością!

Rodzaje opakowań z tworzyw sztucznych

związki chemiczne w plastikowych opakowaniach

1 - PET/PETE

Politereftalan etylenu to bardzo popularne tworzywo wykorzystywane do produkcji opakowań do żywności jednorazowego użytku. Czyli głównie plastikowych butelek na napoje, jednorazowych tacek czy sztućców, a także torebek na produkty sypkie. Tworzywa PET mogą uwalniać niewielkie ilości ksenoestrogenów, wpływające na zaburzenia hormonalne, czy zwiększone ryzyko otyłości. Dlatego nie nadają się do długotrwałego przechowywania żywności oraz ponownego użytku.

Opakowań PET nie można narażać na działanie nadmiernego ciepła, promieni słonecznych i detergentów - nasilają wydzielanie toksyn.

Pamiętaj, nie używaj ponownie butelek PET, ani innych opakowań wyprodukowanych z tego materiału. Nawet jeśli z pozoru wygląda to na ekologiczne zachowanie, to w efekcie jedynie szkodzisz własnemu zdrowiu. Lepiej, jeśli zużyty plastik wyrzucisz do odpowiedniego kosza - PET doskonale nadaje się do recyklingu.

plastiki bezpieczne w kontakcie z żywnością

2 - HDPE/ PE-HD

Polietylen wysokiej gęstości należy do dwóch najbezpieczniejszych dla naszego zdrowia tworzyw sztucznych. Używany między innymi do produkcji pojemników wielkokrotnego użytku i folii do pakowania produktów spożywczych. Jego zaletą jest fakt, że podlega pełnemu recyklingowi. Jeśli więc lubisz ekologiczne rozwiązania - pudełka HDPE są właśnie dla Ciebie!

tworzywa wykorzystywane do kontaktu z żywnością

3 - V/PVC

Polichlorek winylu używany jest najczęściej w budownictwie (często pod nazwą PCV) i medycynie. Pod żadnym pozorem nie powinno się narażać żywności na bezpośredni kontakt z tym tworzywem. PVC wydziela toksyny oraz silnie szkodliwe dioksyny, które latami odkładają się w organizmie, narażając nas na choroby tarczycy, układu nerwowego, a nawet bezpłodność.

produkcja opakowań na żywność

4 - LDPE / PE-LD

Polietylen niskiej gęstości, często używany do produkcji naczyń jednorazowych i torebek foliowych, należy do dosyć bezpiecznych tworzyw. Jednak nie wolno wystawiać go na działanie wysokich temperatur i mikrofali, gdyż może emitować małe ilości toksyn zaburzających gospodarkę hormonalną. Znajdziemy go w popularnych sklepowych "reklamówkach hurt".

bezpieczne opakowania na żywność

5 - PP

Polipropylen wielokrotnego użytku to najbezpieczniejszy związek chemiczny, który wykazuje niskie zagrożenie zdrowotne dla ludzi. Może być używany wielokrotnie, a spotkać go można w kubeczkach na nabiał czy zakrętkach do napojów, poza tym znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, dzięki odporności na kwasy i roztwory soli czy zdolności elektroizolacyjne.

opakowania hdpe i pp

6 - PS

Polistyren znamy głównie w formie spienionej, jako popularny styropian. Pomimo zdolności termoizolacyjnych nie mogą być wykonane z niego opakowania do żywności. Wydziela szkodliwe związki chemiczne odkładające się w tkance tłuszczowej, wpływające na rozwój chorób o podłoży psychicznym i nerwowym.

7 - Inne

Jeśli dany pojemnik posiada symbol z cyfrą 7, to prawdopodobnie w jego składzie znajdziemy szkodliwy dla zdrowia BPA. Dlatego w takich opakowaniach nie należy przetrzymywać żywności. Bisfenol wpływa na rozwój Alzheimera, nowotworów i depresji. Niestety możemy znaleźć go w wielu produktach, a nawet zabawkach dla dzieci. Najlepiej możliwie go unikać i wybrać produkt oznaczony symbolem BPA free.

Jak rozpoznać szkodliwy plastik?

Podsumowując, jeśli na opakowaniu widnieje symbol 3, 6 lub 7, to lepiej zrezygnuj z umieszczenia w nim jedzenia lub napoju. Wybieraj opakowania z symbolami 2 i 5, uważane jako dwa najbezpieczniejsze, oraz 1 i 4, jednak przy zachowaniu ostrożności.