Środki czystości, które ułatwią sprzątanie

Dodano:2021-04-28

Dziś oprowadzimy Was po świecie sprzątania - dowiecie się wszystkiego o środkach czystości, które są naszym sprzymierzeńcem w prozaicznej, codziennej czynności, jaką jest znienawidzone przez niektórych sprzątanie.

By zaprzyjaźnić się ze sprzątaniem, sprawić, by stało się lekkie i przyjemne przybliżymy wam garść informacji o tym, co i jak stosować, by mycie, szorowanie, zmywanie
i czyszczenie stało się przyjemnością - oto świat środków czystości staje przed wami otworem - poniżej znajdziesz ważne wskazówki i informacje na temat porządków.

Profesjonalne środki czystości a te do domowego użytku - do czego służą

łazienka, umywalki


Wszelkie środki czystości, które znajdziemy na rynku można podzielić na trzy kategorie:

  • środki czyszczące domowego użytku - chemia ogólna dostępna powszechnie w drogeriach,
  • środki czyszczące - chemia do profesjonalnego użytku dostępna w wyspecjalizowanych sklepach i hurtowniach dla profesjonalistów,
  • środki czystości naturalne - dostępne w sklepach zielarskich, niektórych drogeriach, najczęściej wykonywane samodzielnie jako mieszanki w gospodarstwach domowych (soda, cytryna, ocet - to najczęstsze składniki takich mieszanek).

Wszystkie te kategorie z pozoru nie różnią się niczym specjalnym, gdyż wśród tych środków czystości znajdą się preparaty, środki czyszczące, płyny, preparaty z przeznaczeniem do:

  • mycia naczyń,
  • mycia podłóg oraz jej szorowania, czyszczenia, zabezpieczania,
  • mycia, czyszczenia, zabezpieczania powierzchni (dedykowanej konkretnym powierzchniom jak np. do stali nierdzewnej, luster, szyb, okien, blatów, mebli, sanitariatów oraz uniwersalne);
  • mycia i czyszczenia łazienki,
  • mycia i czyszczenia kuchni,
  • oraz wszelkie akcesoria służące do mycia, sprzątania, czyszczenia środkami czystości oraz preparaty do nabłyszczania, impregnowania, wygładzania/pastowania, woskowania.

Wszystkie rodzaje i kategorie, bez względu na to, czy są typowo domowe, czy profesjonalne mają jeden cel - sprawić, by zarówno pomieszczenia i jak i wszystkie powierzchnie w nich lśniły czystością, by usuwały wszelkie zabrudzenia , dezynfekowały oraz by były skuteczne
i bezpieczne dla zdrowia.

Profesjonalne środki czystości a te do domowego użytku - czym się różnią

czyszczenie środkami profesjonalnymi i domowymi

Skoro zarówno profesjonalne środki czystości i te do domowego użytku służą do tych samych czynności, i prowadzą do jednego celu, to skąd ten podział na domowe
i profesjonalne.

Otóż właśnie podział ten jest niezmiernie ważny, gdyż mimo jednakowego celu środki
te różnią się od siebie i to diametralnie.

Różnica ta polega przede wszystkim na:

  • stężeniu - środki profesjonalne to najczęściej koncentraty, które wymagają rozcieńczenia. Kupowane są zazwyczaj w dużych opakowaniach i przed użyciem należy je rozcieńczyć i to w dużym stopniu a rozcieńczenie zależne jest od stopnia zabrudzenia - bardziej rozwodnione służą do codziennego mycia, natomiast bardziej skoncentrowane przeznaczone są do większych i trudniejszych zabrudzeń. Jeśli mamy do umycia podłogę w szpitalu, garażu przemysłowym, to użyjemy mocniejszego koncentratu, gdyż mamy do czynienia z silnymi zabrudzeniami, czy plamami, natomiast podłogę w niewielkim biurze możemy potraktować bardziej rozwodnionym środkiem. To samo dotyczy się sanitariatów publicznych w marketach czy zakładach pracy - tam zastosujemy bardziej skoncentrowane preparaty, zaś w niewielkich łazienkach biurowych nie ma takiej potrzeby. Środki domowego użytku natomiast są już gotowe do użycia, nie potrzeba ich w żaden sposób rozcieńczać i występują w mniejszych, bardziej poręcznych i wygodnych opakowaniach. Środki do mycia podłóg czy jej czyszczenia są bardziej rozcieńczone, a tym samym delikatniejsze, nie wymaga się od nich niwelacji trudnych plam czy zabrudzeń, gdyż takowe nie występują zbyt często.

  • substancji czynnej - substancja czynna odpowiada za usuwanie trudnych zabrudzeń, tłustych plam, usuwania kamienia, rdzy czy innych naleciałości z powierzchni w trakcie użytkowania. Substancja czynna powoduje, że proces czyszczenia powierzchni jest szybszy, skuteczniejszy i ułatwia cały proces czyszczenia. W środkach profesjonalnych jest zawsze więcej takiej substancji, gdyż miejsca publiczne są bardziej użytkowane i narażone na wszelkie zabrudzenia, więc od tego typu preparatów wymaga się niezawodności i szybkości czyszczenia. Ich siła jest większa, toteż dlatego mniej takiej substancji znajdziemy w środkach czystości do domowego użytku. Przy codziennym robieniu porządków, czyszczenia blatów, powierzchni luster, szyb, mebli, czy podłogi w kuchni czy łazience nie potrzebujemy tak mocnych preparatów z wielu względów. Im więcej substancji czynnej, to również większe oddziaływanie na daną powierzchnię i przy nieumiejętnym ich stosowaniu moglibyśmy uszkodzić niektóre powierzchnie. Mamy też więcej czasu, by poradzić sobie z zabrudzeniami i przy dużo mniejszym użytkowaniu niż na hali produkcyjnej nie mamy tylu plam i zabrudzeń, więc w zupełności chemia gospodarcza nam wystarczy;

  • dodatkami - prócz wymienionej powyżej substancji czynnej środki profesjonalne zawierają substancje do zadań specjalnych. Jeśli chcemy zachować czystość w sanitariatach publicznych i usunąć osady z mydła, kamienia, rdzy, to potrzebujemy płyn o odczynie kwaśnym, gdyż tylko taki sobie z tego typu zabrudzeniami poradzi, natomiast środki o odczynie zasadowym poradzą sobie z tłustymi plamami. Ich szybkość działania jest zdumiewająca i trzeba zachować ostrożność przy ich stosowaniu i te, które nadają się do garażowej podłogi nie nadają się do blatów kuchennych czy czyszczenia zlewów, umywalek w domu, czy powierzchni stykających się z jedzeniem. Dodatkiem we wszelkiego typu płynach są dodatki zapachowe - to one sprawiają, że wyczyszczony dom pachnie świeżością z nutą roślinną, leśną czy morską bryzą. Często wybierając jakiś płyn, wybieramy przyjemny dla nas zapach. Wśród dodatków znajdziemy też dodatki dezynfekujące, antybakteryjne, co szczególnie w obecnych czasach jest niezmiernie ważnym dodatkiem, gdyż pozwalają na usuwanie drobnoustrojów, bakterii i wirusów. Innym dodatkiem może być nabłyszczacz, który nadaje połysk danej powierzchni, lub wosk zabezpieczający powierzchnię podłogi czy mebli nadając im antystatyczną powłokę;

  • wielkością opakowania - wszelkie preparaty dla profesjonalistów zazwyczaj występują w dużych opakowaniach. Jest to logiczne, gdyż podczas sprzątania czy porządków naszego domu nie potrzebujemy paro litrowego płynu do podłóg, do mycia blatów kuchennych, naczyń czy okien, ale jeśli mamy umyć okna w hotelu, to należy liczyć się z zakupem kilku lub kilkunastu litrów takiego płynu. Płyn do podłogi w szpitalu czy hali produkcyjnej również musi być w dużym opakowaniu a płyn do podłóg do domu może być o wiele mniejszy.

Środki czystości - to nie wszystko - akcesoria

mycie podłogi środkami chemicznymi


Sprzątanie, czyszczenie, mycie to nie tylko środki czystości. 

By utrzymać ład i porządek w domu, zakładzie pracy, sklepie, potrzebujemy nie tylko środków czyszczących, ale również różnorodnych akcesoriów, jak mopy, gąbki, szczotki, ścierki, ręczniki do czyszczenia, specjalne czyściwo, rękawiczki, dozowniki itp - wszystkie te akcesoria wspomagają proces czyszczenia, sprzątania, potrafią ułatwić i wspomóc czyszczenie na każdej powierzchni.

Wśród produktów wspomagających zachowanie czystości znajdziemy również neutralizatory zapachów, odświeżacze powietrza, które świetnie sprawdzą się szczególnie w dużych zakładach pracy, szpitalach, galeriach, czy szkołach - wszystkie akcesoria, płyny, preparaty, środki znajdziesz w dobrze zaopatrzonych sklepach, hurtowniach, w których znajdziesz zarówno środku do użytku domowego jak i do profesjonalnych firm sprzątających.

Przeznaczenie środków do utrzymywania czystości

Czy profesjonalnych środków możemy używać w domu?

Ależ tak, wszelkie produkty przeznaczone dla profesjonalistów z powodzeniem możesz używać planując codzienne sprzątanie, gdyż w znaczący sposób mogą one nam ułatwić
i przyspieszyć cały proces.

Sprzątanie będzie skuteczne zarówno używając produkty środków domowych jak i środków profesjonalnych z tym jednak, iż powinniśmy zachować szczególną ostrożność przy zastosowaniu tych drugich.

Produkty przeznaczone dla profesjonalistów jak już wspomnieliśmy posiadają duże stężenie substancji czynnej oraz dodatków, toteż korzystanie z nich w domowych warunkach jest nieco utrudnione, aczkolwiek całkiem możliwe.

Każdy płyn, wszelkiego rodzaju środki czyszczące posiadają na opakowaniach szczegółowe instrukcje stosowania, rozcieńczania i zachowania środków ostrożności- najlepiej przed rozpoczęciem mycia czy szorowania dokładnie przeczytać skład, przeznaczenie, sposób użycia i postępowania z danym środkiem, gdyż tylko w ten sposób unikniemy zniszczenia czy porysowania niektórych powierzchni.

Poza tym producenci produktów profesjonalnych wyszli użytkownikom prywatnym naprzeciw i wytwarzają odpowiednie preparaty w mniejszych, wygodniejszych do stosowania opakowaniach, tak więc w tym celu zamiast kupować 5 litrów środka do usuwania plam, możemy zakupić małą buteleczkę z tym środkiem i z jego pomocą i mocą działania usuniemy uporczywe plamy z tapicerki fotela.

Podsumowanie

By należycie zadbać o czystość w naszym domu, mamy do dyspozycji szereg środków, preparatów do utrzymania porządku, dzięki czemu proces sprzątania, czyszczenia czy mycia należeć może do przyjemnych i łatwych.

Podczas codziennego sprzątania czy sprzątania okazjonalnego możesz wspomóc się różnego rodzaju środkami do czyszczenia, szorowania, mycia, nabłyszczania, pastowania, które masz pod ręką odwiedzając sklep z chemią gospodarczą lub dobrze zaopatrzoną hurtownię, gdzie z pomocą i radą przyjdą Ci doświadczeni pracownicy, którzy doradzą odpowiednie środki a nawet pomogą skontaktować się z dobrą firmą sprzątającą, z usług której możesz w każdej chwili skorzystać.

Pamiętaj!

Przy użyciu dobrze dobranych środków chemii gospodarczej i z zachowaniem ostrożności możesz doskonale zadbać o czystość przestrzeni, w której żyjesz i pracujesz.