Pojemniki do zgrzewu czy pojemniki styropianowe - co lepiej wybrać?

Dodano:2021-08-05

Pojemniki obiadowe pełnią ważną rolę w wyposażeniu gastronomii oferującej dania na wynos. Odpowiednie zabezpieczenie posiłku pozwoli na długo zachować jego świeżość, temperaturę i zapach, niezbędne do osiągnięcia zadowolenia klienta. Jedne z najczęściej wybieranych pojemników to pojemniki do zgrzewu i pojemniki styropianowe. Czym się różnią i jakie są ich wady i zalety?

Pojemniki do pakowania dań obiadowych - co trzeba wiedzieć?

Nie ulega wątpliwości, że pojemniki obiadowe cechować się muszą konkretnymi właściwościami. Przede wszystkim powinny być szczelne i odpowiednio zabezpieczone, aby uniknąć rozlewania rzadkich potraw i wycieku np. soków z surówek. Kolejną ważną cechą jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury jedzenia, nawet jeśli trasa przewozu jest długa. Właściwości termoizolacyjne pudełek do dań na wynos powinny pozwalać na zadbanie o dowiezienie potraw w odpowiedniej temperaturze bez względu na warunki zewnętrzne. Warto zaznaczyć, że zapach podawanych posiłków ma duże znaczenie przy ocenie usługi przez klienta, dlatego pojemniki nie powinny w żaden sposób wpływać na jego odczucia. Jedną z ważniejszych cech opakowań obiadowych jest ich wytrzymałość. Każde pudełko powinno być wykonane z materiałów o wysokiej jakości, pozwalających na przewóz każdego rodzaju dań. Coraz częściej uwagę klientów przykuwają aspekty ekologiczne, co sprawia, że zamawiający poszukują firm wykorzystujących pojemniki biodegradowalne. Odpowiedzią na takie wymagania są pojemniki wykonane np. z trzciny cukrowej lub z papieru (choć te drugie zazwyczaj wzmacniane są folią polipropylenową, zaliczaną do tworzyw sztucznych).

Pojemniki do zgrzewu - zalety i wady

Pojemniki do zgrzewu używa się w następujący sposób. Po zapakowaniu do nich żywności należy przykryć je specjalnie przeznaczoną do tego folią, a następnie za pomocą zgrzewarki zgrzać folię z opakowaniem. Zwykle wykorzystuje się nieco większy kawałek materiału, niż wynosi rozmiar opakowania, aby ułatwić klientowi rozpakowanie posiłku, bez konieczności używania ostrych narzędzi do rozcięcia folii.

Forma wykorzystywania pojemników do zgrzewu i pakowania do nich żywności jest niewątpliwe ich największą zaletą. Trwałe zabezpieczenie folią sprawia, że każdy posiłek zapakowany jest szczelnie i bez stwarzania obaw, że z pudełka wyciekną płynne potrawy. Co więcej, szczelne zapakowanie posiłków pozwoli zachować ich temperaturę przez długi okres. Już kilka minut z dostępem do świeżego powietrza może sprawić, że jedzenie będzie szybciej wystygać. Pojemniki z możliwością zgrzewania zdecydowanie wydłużają ten czas. Warto zaznaczyć, że dzięki szczelności pudełek do zgrzewu, posiłek nie traci walorów zapachowych i smakowych. Brak narażenia na czynniki zewnętrzne pozwoli dostarczyć potrawy, zachowując ich jakość, zapach i smak.

Kolejną zaletą opakowań do zgrzewania jest ich wygląd po zapakowaniu posiłków. Zastosowanie przezroczystej folii pozwala wyeksponować potrawy, wpływając na zmysły klienta. Smaczny posiłek w połączeniu z apetycznym wyglądem zdecydowanie poprawią doznania zamawiającego.

pojemniki do zgrzewu

Warto zaznaczyć, że pojemniki do zgrzewu zabrać można ze sobą wszędzie. Nie bez powodu w firmach kateringowych wykorzystywane są właśnie takie opakowania do przewożenia posiłków. Klient może zabrać ze sobą śniadanie, obiad, deser czy kolację w każde miejsce. Często takie dania wystarczy podgrzać np. w mikrofali lub w piecyku elektrycznym, aby stały się one gotowe do spożycia. To kolejna zaleta opakowań do zgrzewu - można je wykorzystać do podgrzewania dań nie martwiąc się o ewentualne działania niepożądane.

Kolejną zaletą opakowań do zgrzewania jest możliwość przechowywania ich w zamrażarce. Opakowanie nie straci swoich właściwości, nie odkształci się i nie wpłynie na jedzenie, gdy klient będzie chciał zamrozić dany posiłek. Co więcej, szczelne zapakowanie sprawi, że danie będzie odpowiednio zmrożone, bez konieczności obawiania się o jego świeżość po rozmrożeniu.

Warto zaznaczyć, że pojemniki do zgrzewu zazwyczaj projektowane są tak, aby można było przewozić w nich każdy posiłek, unikając mieszania się produktów. Wyróżniamy pojemniki cateringowe pojedyncze, dwudzielne, czy trójdzielne, a także pojemniki o różnej wysokości, dzięki czemu można zapakować do nich zarówno proste posiłki, jak i zupy, burgery, czy dania składające się z kilku elementów.

pojemnik do zgrzewu trójdzielny

Coraz częściej pojemniki do zgrzewania wytwarzane są z wysokiej jakości materiałów biodegradowalnych, np. z trzciny cukrowej. Takie pojemniki w 100% nadają się do ponownego przetworzenia, oczywiście po wyrzuceniu folii z polipropylenu do odpadów sztucznych.

Do wad opakowań do zgrzewu można by zaliczyć wciąż małą ilość produktów w pełni ekologicznych. Jest to jednak uwarunkowane koniecznością zabezpieczenia i powleczenia opakowań folią z polipropylenu, gdyż np. pojemniki wykonane w całości z papieru mogłyby przeciekać. Chcąc postawić na ekologiczne rozwiązania, warto zdecydować się na wspomniane wcześniej pojemniki wykonane z trzciny cukrowej.

Pojemniki obiadowe ze styropianu - zalety i wady

Jedną z największych zalet pojemników styropianowych jest koszt ich wyprodukowania. Takie pojemniki powstają z surowców, które są łatwo i ogólnie dostępne, dzięki czemu restauracje i lokale gastronomiczne, wprowadzając usługę dań na wynos, nie narażają się na wysokie wydatki.

Niewątpliwie ważną zaletą pudełek ze styropianu jest ich lekkość i możliwość ustawiania ich jeden na drugim. Materiał, z którego wykonywane są pudełka, nie odkształca się i pozwala przechowywać kilka dań w jednym miejscu, bez obaw o zmianę ich wyglądu pod naciskiem innych pojemników. Co więcej, takie pudełka (tak jak pojemniki do zgrzewu) bardzo często wyposażone są w przegródki ułożone w różnej kombinacji, co pozwala pakować do nich nawet skomplikowane potrawy.

pojemnik ze styropianu trójdzielny

Warto zaznaczyć, że potrawy przechowywane w pojemnikach styropianowych przez długi czas utrzymują odpowiednią temperaturę. Można w nich przewozić zarówno posiłki wymagające ciepła, jak i potrawy mrożone, np. lody. Właściwości termoizolacyjne sprawiają, że pojemniki wykonane z polistyrenu są odpowiednim wyborem do każdego rodzaju działalności gastronomicznej.

Kolejną zaletą pojemników styropianowych jest bezpieczeństwo ich użytkowania. Wszystkie opakowania wytworzone z polistyrenu posiadają wymagane atesty i spełniają normy potrzebne do uzyskania zgody na przechowywanie produktów spożywczych.

Poruszając temat wad pudełek styropianowych, należy zwrócić uwagę na ich szczelność. Niestety zdarza się, że posiłki płynne mogą wypływać przez niewielkie otwory powstające między górną a dolną częścią opakowania. Do wad tego typu opakowań na wynos zaliczyć należy także brak możliwości ponownego ich przetworzenia, a to oznacza, że jeśli nie zostaną one ponownie wykorzystane np. do użytku domowego, nadają się tylko do zniszczenia.

Podsumowanie

Zarówno pojemniki do zgrzewu, jak i pojemniki wytworzone z polistyrenu będą doskonałym wyborem dla każdego rodzaju działalności gastronomicznej. Różnorodność rozmiarów i materiałów wykonania pozwoli dostosować pojemniki do potrzeb lokalu, jednocześnie zapewniając klientowi zadowolenie z odebranego posiłku.