Pergamin - właściwości i zastosowanie

Dodano:2023-02-22
Kategorie:Porady

Papier od wielu lat stanowi najpopularniejszy materiał wykorzystywany do pakowania towarów. Do jego podstawowych zalet możemy zaliczyć małą masę, dobre właściwości mechaniczne, łatwość w zadrukowaniu oraz fakt, że idealnie nadaje się do recyklingu. Na rynku dostępne są różne rodzaje papieru pakowego wykonane z nieco innych surowców oraz o odmiennych gramaturach. Specjalną jego odmianą jest papier pergaminowy. Dowiedzmy się, jakie są jego właściwości i zastosowanie!

Co to jest papier pergaminowy?

Papier pergaminowy to szczególna odmiana papieru. Otrzymuje się go podczas procesu technologicznego, w wyniku którego, zwykły papier zmienia swoje właściwości i parametry fizyczne (zwiększa się jego odporność na wilgoć i tłuszcze). Uzyskuje również gładszą powierzchnię i trudniej się drze, a jego gramatura wynosi od 40 do 80 g/m2.

Papier pergaminowy sprzedawany jest w rolkach lub ryzach. Papier w rolce ma określoną szerokość, natomiast długość kawałka papieru można dostosować do swoich potrzeb. Papier pergaminowy w ryzie to papier o konkretnych wymiarach pakowany w opakowanie zbiorcze, zawierające określoną liczbę arkuszy.

Właściwości papieru pergaminowego

Papier pergaminowy wyróżnia się następującymi właściwościami:

  • jest odporny na tłuszcze roślinne oraz zwierzęce,
  • jest odporny na rozdarcie,
  • nie przepuszcza wilgoci,
  • jest odporny na wysoką temperaturę,
  • ekologiczny, przyjazny dla środowiska,
  • łatwy w formowaniu,

Zastosowanie papieru pergaminowego

Papier półpergaminowy jest bardzo uniwersalnym i ekologicznym, a przy tym tanim i ogólnodostępnym produktem, dlatego może być wykorzystywany na wiele sposobów. Oto kilka z nich:

Pergamin do pakowania

Papier półpergamin wykonany w 100% z celulozy nie zawiera żadnych niebezpiecznych substancji szkodliwych dla zdrowia, dlatego świetnie nadaje się do pakowania artykułów spożywczych, takich jak wędliny, sery, ryby czy mięsa oraz artykułów cukierniczych.

Poza pakowaniem żywności doskonale sprawdza się jako papier pakowy do prezentów. Dzięki pakowym papierom w kolorze brązowym w połączeniu ze sznurkiem jutowym w prosty i tani i oryginalny sposób można zapakować na przykład ciasteczka, pierniczki, czy suszone owoce.

Papier pakowy to również znakomite rozwiązanie do pakowania własnoręcznie zrobionych świec zapachowych, czy mydeł dodając jeszcze więcej naturalnego i ekologicznego wyglądu.

Doskonale sprawdzi się również do zapakowania drugiego śniadania do szkoły lub w podróż.

Bogatą ofertę papieru pakowego znajdziesz na https://radpak.eu/papiery-pakowe/.

Papier pergaminowy do pieczenia

Papier do pieczenia to nieodłączny element każdej kuchni. Jest wygodny, łatwy w użyciu i bezpieczny dla zdrowia. Nie przepuszcza wilgoci, jest odporny na wysokie temperatury oraz nie wymaga smarowania. Głównym zadaniem papieru do pieczenia jest zapobieganie przyklejeniu ciasta do formy lub blachy, umożliwiając dzięki temu beztłuszczowe pieczenie.

Ciekawym rozwiązaniem jest papier do pieczenia z powłoką silikonową, który można użyć nawet po kilka razy z jednej strony.

Papier pergaminowy do zabezpieczenia przedmiotów podczas podróży

Papier półpergaminowy świetnie zabezpiecza przed zniszczeniem szklane i ceramiczne przedmioty podczas podróży. Zwinięty w kulkę i wciśnięty między wolne przestrzenie w kartonie, zabezpieczy przed przesuwaniem się i obijaniem się delikatnych przedmiotów.

Papier pergaminowy jako materiał do prac plastycznych

Papier półpergaminowy w arkuszach może być wykorzystany jako tło do prac plastycznych dla dzieci. Można na nim malować kredkami, mazakami, czy farbami lub zwijając go i składając wykonać ciekawe figury, lub kompozycje.

Krótka historia pergaminu

Nazwa pergamin pochodzi od miasta Pergamon w Azji Mniejszej. Wyrabiano go ze wszystkich rodzajów skór, jednak najczęściej używano skór cielęcych, owczych i kozich. Skórę najpierw przez kilka dni maczano w wodzie wapiennej, następnie usuwano sierść i znowu moczono, garbowano i suszono. Następnie pocierano pumeksem i posypywano warstwą białej sproszkowanej kredy. Dzięki tym zabiegom skóra stawała się miękka i elastyczna. Najdelikatniejszym pergaminem był tak zwany welin, który był wyrabiany ze skórek świeżo urodzonych jagniąt. Na pergaminie pisano na początku trzciną, a w około V w. n. e. piórami ptaków najczęściej gęsimi.

Podsumowanie

Papier pergaminowy dzięki swoim właściwościom jest chętnie wykorzystywany do użytku domowego, w sklepach, jak i w profesjonalnych kuchniach. To wygodny sposób do pakowania żywności, prezentów, czy tworzenia prac plastycznych.