Pakowanie prezentów -najlepsze pomysły

Dodano:2020-12-14

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd pomysł, by obdarowując kogoś prezentem pakować go w ozdobny papier, celofan czy ozdobną torebkę? Czy błędem jest dawanie komuś drobiazgu saute, czyli upominku opakowania? Skąd w ogóle pochodzi zwyczaj pakowania prezentów – czy od zawsze tak było?

Otóż nie, choć już w Japonii w okresie Nara (710-794 n.e ) pojawił się zwyczaj pakowania prezentów – wtedy powstała tradycyjna sztuka pakowania upominków o nazwie Tsutsumi. Polegała na zawijaniu prezentu w specjalną chustę o nazwie Furoshiki – początkowo były to kawałki materiału służące do przenoszenia różnych rzeczy tworząc swoisty pakunek, później do pakowania prezentów zaczęto używać chust a zwyczaj ten przetrwał do dziś.

Podobnie pakowano w Korei w chusty, tzw. bojagi, choć w tym przypadku ten zwyczaj pakowania prezentów kojarzony był z tradycją weselną.

Skąd więc w naszych czasach taki zwyczaj? Otóż jak to często bywa, to kwestia przypadku.

Dwaj bracia – Joyce i Rollie Hall - w Kansas City w stanie Missouri prowadzili sklep papierniczy. W 1917 roku w okresie Bożego Narodzenia końcem grudnia zabrakło im ozdobnych bibułek do pakowania prezentów (w tamtych czasach pakowano prezenty w bibułki zielone, czerwone i białe). Cóż zrobili bracia? Wpadli na pomysł, by wykorzystać do pakowania kolorowy, francuski papier do wykonywania kopert, gdyż tylko taki mieli w magazynie sklepu. Papier był kolorowy, w przeróżne wzory, co było zaskakujące dla klientów sklepu i bardzo nowatorskie. W kolejnym roku bracia już świadomie i z premedytacją powtórzyli pakowanie prezentów swoich klientów w ozdobne papiery, dokładając później kolorowe wstążki - i właśnie w taki sposób narodziła się marka Hallmark – jedna z największych marek związanych z pakowaniem prezentów, która przetrwała do teraz. Dziś już nie wyobrażamy sobie czasu świątecznego bez kolorowych pudełek, papierów, toreb. Jak więc zapakować prezenty? Czytaj dalej!

Pakowanie prezentów- sposoby na pakowanie prezentów



kilka prostych sposobów

Pakowanie w papier 

To najbardziej popularny i lubiany sposób pakowania prezentów. Mamy do wyboru papiery kolorowe, ozdobne, z nadrukiem (odpowiednim do danej okoliczności, jak urodziny, święta, ślub itp.) oraz papiery monochromatyczne – od tzw. szarego (pakowego) do niezliczonej ilości kolorów i barw. Możemy zapakować w jeden kolor lub połączyć kilka, by nasz upominek prezentował się efektownie. Prezent owinięty w papier może być zapakowany „na gładko” lub w formie cukierka (zawinięty jak cukierek i wystający po obu stronach papier fantazyjnie związany kolorową gumką lub wstążeczką) lub w innej fantazyjnej formie – tu ograniczeniem jest tylko fantazja pakującego :)  Wybór papierów do pakowania prezentów jest w naszym sklepie bardzo duży

materiał ozdobny

Materiał 

Tu ukłon do starodawnych technik – materiały świetnie nadają się do pakowania prezentów – łatwo je zapakować, zawinąć, można je fantazyjnie udrapować. Bogactwo wzorów, kolorów, faktur, a także połysk i miękkość decydują o wyglądzie i elegancji prezentu. Mamy do wyboru surowe materie jak szorstką jutę czy len aż po aksamity, błyszczące muśliny. Możemy też łączyć surowe materiały z miękko układającymi się aksamitami czy gipiurami. Przy pakowaniu weźmy pod uwagę materiały zarówno grubo tkane, jak i przeźroczyste – zależy to tylko od rodzaju prezentu i tego, co się komu podoba.

ozdobne folie

Ozdobne folie, celofany 

Folie i celofany to alternatywa dla papieru, który często już na etapie pakowania ulega zniszczeniu, rozerwaniu, a więc folia jest dla mniej cierpliwych i nieco nerwowych. Tu, podobnie jak w przypadku papieru mamy do zaoferowania różnorodne kolory, wzory, łącznie z przeźroczystymi arkuszami - tak zapakowany prezent pięknie się prezentuje i wygląda.


 ozdobne torby


Ozdobne torby 

To opcja dla bardziej leniwych lub tych, którzy nie mają w sobie duszy artysty. Prezent po prostu wkłada się do gotowej torebki prezentowej i już! Gotowe torebki prezentowe mają zazwyczaj przyczepioną karteczkę - bilecik na życzenia, czy inną informację, więc ta forma nie wymaga od nas zbytniej inwencji twórczej, choć niejednokrotnie dla niektórych już sam wybór odpowiedniej torby może być nie lada wyzwaniem. W ofercie sklepów mamy do wyboru torby małe, duże, prostokątne, kwadratowe, kolorowe, dedykowane konkretnym uroczystościom, naturalne, czyli tzw. z szarego, ekologicznego papieru więc każdy znajdzie tu odpowiednią.


ozdobne pudełko

Pudełka ozdobne 

W tej kwestii producenci prześcigają się w pomysłach – mamy do wyboru w naszym sklepie naprawdę imponującą ofertę tego typu opakowań- małych, dużych, kwadratowych, prostokątnych, owalnych, okrągłych, w kształcie serca, czy jakimś innym wymyślnym kształcie. Prócz tego mogą szczelnie skrywać w środku nasz drobiazg lub wieczko może być przeźroczyste, by kusić tym, co jest w środku. Pudełka są jedno lub wielokolorowe, we wzory, mogą mieć też gładką lub inną „plastyczną” strukturę. Ta wersja pakowania prezentów, podobnie do toreb papierowych nie wymaga od nas inwencji twórczej poza wyborem odpowiedniego rozmiaru. Często biorąc pod rozwagę użycie pudełka dla rozbawienia obdarowywanego, stosuje się kilka pudełek, które wkłada się jedno w drugie – i tak kilka - by na samym końcu, w tym ostatnim znalazł się prezent. Tekturowe pudełko możemy też owinąć dodatkowo papierem, a także dołożyć jakieś dekoracje.

ozdobne opakowania

 

Ozdobne opakowania 

Opakowania mogą być przeróżne – skrzyneczki, rożki, tobołki, pojemniki, butelki, słoiki czy inne naczynia. 

Opakowania te mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, takich jak drewno, tworzywo, plastik, szkło, skóra a biorąc pod uwagę rodzaj, z jakiego materiału wykonane jest takie opakowanie, to mogą być one przeźroczyste czy pełne, surowe lub we wzory i różnorodne faktury.

ozdobna wstążka

Wstążka 

Kolorowa wstążka może być jedynym elementem zdobniczym lub jako uzupełnienie np. papieru czy innego materiału. Mamy do wyboru różne szerokości wstążeczek, bo znajdziemy szerokie i wąskie i całą gamę pośrednich szerokości w jednym kolorze lub wielobarwnych. Dodatkowo wstążki mogą błyszczeć, połyskiwać lub być zupełnie matowe. Poza tym mogą być wykonane z naturalnych materiałów lub ze sztucznych.

Jest wiele pomysłów i sposobów wiązania wstążek na prezentach oraz wiele szkół wiązania kokardki – warto puścić wodze fantazji, by nasz prezent prezentował się wyjątkowo i efektownie. Wstążki wiąże się najbardziej tradycyjnie „na krzyż”, po skosie - z dwóch czy jednej strony, lub kilkakrotnie oplatając upominek wzdłuż, lub w poprzek. 

Nie ma tu znaczenia wielkość prezentu – wstążka doskonale sprawdzi się na malutkim pudełeczku jak i np. na samochodzie czy rowerze.

unnamed (26)


Sznurek, rafia, łańcuszek, drucik, piórka, gałązki, taśmy 

Te elementy mogą zastąpić wspomnianą już powyżej wstążkę lub być jej uzupełnieniem. Tutaj podobnie jak w przypadku wstążki możemy związać je w kokardkę, lub omotać cały upominek, lub jego część – mile widziane są wszelkie supły, guzki, pętelki. 

  • ozdobne dekoracje, czyli kolorowe koraliki, perełki, świecidełka, guziki, szyszki, owoce, pióra, mech, trawy wplecione w sznurek będą miały zastosowanie -nawet suszone owoce, pierniczki, bombki, koronki, ręcznie wykonane ozdoby świąteczne związane sznurkiem doskonale wpasują się w naturalny styl ozdoby i pakowania prezentów. 

Pakowanie prezentów - style

Pakowanie prezentów doczekało się określenia stylów, podobnie jak w modzie, tak więc możemy wyróżnić kilka trendów i stylów:

  • elegancki,
  • formalny,
  • rustykalny,
  • boho,
  • vintage,
  • eko,
  • mieszany.

 

Podsumowanie

świąteczna atmosfera

Wszyscy lubimy być obdarowywani prezentami, chętnie też obdarowujemy innych.

W zależności od okazji, osoby czy grupy osób stosujemy powyższe trendy, by prezent prezentował się spektakularnie. Psychologowie przekonują, że efektownie zapakowanie upominku podnosi wartość tego, co jest ukryte w środku.Bez względu na to, czy w duchu ekologii zapakujemy upominek w szary papier, czy bardziej kreatywne pudełko.Czy użyjesz do jego dekoracji pięknych, własnoręcznie robionych ozdób, czy na papierze napiszesz czy namalujesz coś od siebie, zadbaj o to, żeby łatwo można było go odpakować - nie używaj zbyt dużo kleju, taśm klejących czy metalowych spinaczy.

Pamiętajmy o tym, że nawet najbardziej wymyślne, wyrafinowane opakowanie nie zastąpi samego prezentu. Upominek powinien być dostosowany do charakteru danej osoby. Ma to być dar z serca, więc przyłóżmy się do indywidualnego doboru prezentu, by być może spełnić czyjeś marzenie, sprawić komuś przyjemność, mile go zaskoczyć - pomyślmy, jaki damy prezent bliskiej osobie w najbliższym czasie pod choinkę. Warto zadbać o miłą atmosferę, o każdą wspólnie spędzoną chwilę - wystarczy czasem zrobić miły gest, uśmiechnąć się, porozmawiać, by zarówno dzieci jak i dorośli mieli niezapomniane urodziny, święta.