Od czego zacząć wiosenne porządki?

Dodano:2023-04-21

Od czego zacząć wiosenne porządki?

Tworząc listę rzeczy do zrobienia podczas wiosennych porządków, dodatkowo motywujesz siebie do dążenia do celów. Co więcej, odhaczanie kolejnych pozycji sprawi Ci nie lada satysfakcję, doda jeszcze więcej energii do działania i przyczyni się do powstania spokoju i porządku w Twojej głowie.

Podczas wiosennych porządków warto zadbać o pomieszczenia i sprzęty rzadziej używane i trudno dostępne.

Jak zaplanować wiosenne porządki?

Zanim rozpoczniesz wiosenne porządki, przygotuj sobie plan działania. Lista zadań będzie idealnym harmonogramem, który pomoże przeprowadzić porządki w harmonijny sposób i pozwoli skupić się na wykonywanych czynnościach. Ponadto, nie będziemy rozpraszać się innymi rzeczami, a dzięki temu, że spiszesz najważniejsze czynności, żadna przestrzeń nie zostanie pominięta. Idealna lista zadań dopasowana jest do Ciebie, podziel ją na etapy i wywieś w widocznym miejscu, tak aby po kolei odhaczać kolejne pozycje - kuchnię, łazienkę, salon, pokoje, przedpokój, balkon i ogród. Kolejną zaletą listy zadań jest zgranie domowych porządków z pozbyciem się niepotrzebnych rzeczy. Taki harmonogram możesz spisać na kartce, w arkuszu kalkulacyjnym, a nawet możesz pobrać aplikację, która umożliwi stworzenie listy zadań.

Sporządzając spis zadań, wskazane jest, aby jednocześnie spisywać listę potrzebnych sprzętów i akcesoriów, takich jak worki na śmieci,rękawiczki jednorazowe,torby papierowena drobne przedmioty czykartony papierowe, w których przechowasz zimowe sprzęty.

Jeśli możesz, do wiosennych porządków zaangażuj całą rodzinę - każdy domownik może dostać zadanie dostosowane do jego możliwości, tak że nawet najmłodsi mogą pomóc.

Sprzątanie dookoła domu warto przeprowadzić w pogodne, słoneczne dni. Natomiast wnętrza możemy czyścić w pozostałe dni.

Przeprowadzając wiosenne porządki w domu, pamiętaj, że każde pomieszczenie i każdy sprzęt czyści się z góry na dół, czyli najpierw ścieramy kurze na lampach, górnych częściach szaf i na wiszących półkach. Następnie ściągnij zasłony i firany, umyj okna i posprzątaj parapety. Tym samym, wszystkie zanieczyszczenia lądują na podłodze, która jest czyszczona na końcu. Odwrotna kolejność sprawi, że będziemy podwójnie wykonywać pewne czynności - szczególnie mycie podłogi trzeba będzie przeprowadzić dwa razy.

Selekcja niepotrzebnych rzeczy

Spora część z nas lubi gromadzić różnego rodzaju przedmioty. Wiosna to także doskonały czas, kiedy należy pożegnać się z magazynowaniem wszystkiego, bo "może się jeszcze przydać". Jeśli przez ostatni rok ani razu danej rzeczy nie użyliśmy/nie założyliśmy, to czas pożegnać się z nimi. Niektóre z obecnie niepotrzebnych rzeczy możemy schować do piwnicy, inne oddać rodzinie lub sąsiadom, albo sprzedać.

W przypadku garderoby zasada jest ta sama - są oczywiście ubrania na specjalne okazje, które rzadko zakładamy, ale jeśli posiadamy mnóstwo domowych dresów, które są porozciągane, warto je dokładnie przejrzeć i części z nich się pozbyć. Bawełniane egzemplarze możemy przerobić na szmatki do czyszczenia. Jeżeli ubrania są w dobrym stanie, ale mamy ich za dużo i ich nie nosimy, możemy je wrzucić do kontenerów na używaną odzież lub także odsprzedać. Co więcej - wiosenne porządki to czas, kiedy chowamy zimowe ubrania, a wyciągamy lżejsze, wiosenne. Aby zimowa odzież służyła nam długie lata, warto odpowiednio ją wyprać i przechować do kolejnej zimy. Pamiętaj, aby płaszczy nie prać w pralce, tylko oddać do pralni, a buty zimowe zaimpregnuj i schowaj do kartonu i do szafy - tak aby nie leżały cały rok na wierzchu.

Umycie okien

Aby wpuścić wiosenne słońce do domu, konieczne jest dokładne umycie okien. Czyste szyby przepuszczają więcej światła oraz zapewniają lepszą widoczność. Nawet jeśli dokładnie wysprzątamy całe mieszkanie, ale okna pozostaną brudne, efekt wiosennych porządków pozostanie niezauważony.

Do mycia szyb możesz przygotować roztwór czyszczący poprzez dodanie dwóch łyżek octu do miski z ciepłą wodą. Nadmiar wody najlepiej usunąć gumową wycieraczką, zaczynając od górnej części okna. Po każdym ruchu wycieraczką, należy ją wytrzeć czystą ściereczką - zapobiegnie to roznoszeniu brudu po całej powierzchni szyby. Natomiast pozostałe stróżki wody wycieramy suchą ściereczką z mikrofibry. Dużym ułatwieniem może okazać się zakup specjalistycznej myjki do okien.

Pamiętaj, aby mycie okien obejmowało również ramy okienne i parapety, przy okazji dokładnie wyczyść rolety i żaluzje. Rolety rzymskie i plisowane możesz wyprać, ale zanim to zrobisz, przeczytaj instrukcję producenta.

Pranie zasłon i firan

Zanim przystąpisz do prania firan i zasłon, sprawdź czy dany materiał można czyścić na mokro. Aby łatwiej usunąć zabrudzenia, możesz najpierw namoczyć te tekstylia. Warto je wyprać w płynie do prania, zamiast w proszku, gdyż proszek może pozostawiać smugi. W przypadku zasłon z weluru i pluszu, wyczyszczenie możemy przeprowadzić tylko na sucho - odkurzaczem, a następnie przetrzeć flanelową ściereczką z oczyszczoną naftą.

Sprzątanie łazienki

Dokładne wyczyszczenie łazienki to nie jest łatwe zadanie. Szczególnie ze względu na obecność kabiny prysznicowej/wanny i osadzający się na nich kamień. Warto więc sięgnąć po profesjonalny płyn do czyszczenia łazienek.

Sprzątanie łazienki należy rozpocząć od omiecenia z kurzu strefy przy suficie, lampach i półkach, czyścimy także kratkę wentylacyjną, kaloryfery, kafelki na ścianach i fugę. Następnie możemy przejść do czyszczenia wanny lub kabiny prysznicowej, zlewu i baterii. W zależności od naszych preferencji, możemy wykorzystać standardowe środki czystości, jak i domowe - zrobione przez nas. Jeśli chcemy spróbować wyczyścić łazienkę domowymi sposobami, polecamy roztwór z octu i sody oczyszczonej, który doskonale radzi sobie z osadem z mydła i kamieniem. Aby wyczyścić łazienkowe lustro, wystarczy płyn do mycia szyb. Kolejnym krokiem jest czyszczenie toalety, ale pamiętaj, żeby nie ograniczać się tylko do muszli klozetowej. Konieczne jest także wymycie brzegów muszli, deski toaletowej i przestrzenią za toaletą. Jako że w pobliżu muszli klozetowej rozwija się najwięcej bakterii i wirusów, zalecane jest użyciesilnych środków czyszczących.

Przy okazji wiosennych porządków sprawdź także wszystkie półki i szafki w łazience. Niektóre opakowania mogą być już puste, inne przeterminowane. To samo tyczy się myjek i szczotek. Zadbaj o organizację - niech każdy z kosmetyków ma swoje miejsce. Świetne do tego będą różnego typu organizery. Środki czystości powinny być schowane przed dziećmi. Pamiętaj o wymyciu frontu szafek, kloszy oświetleniowych, wieszaków i uchwytów na papier toaletowy.

Nie zapomnij o dokładnym wyczyszczeniu pralki! Regularne czyszczenie wydłuża jej żywotność, a ponieważ  różne środki piorące i wszelkie brudy z ubrań osadzają się w bębnie, filtrach oraz rurach pralki, powinniśmy to robić co najmniej raz w miesiącu. Szczególną uwagę poświęć uszczelce znajdującej się tuż przy drzwiach i dozownikowi na proszek, gdyż są to miejsca, w których najczęściej rozwijają się grzyby. Aby wyczyścić pralkę, musisz opróżnić bęben, wstawić pranie na 60 lub 90 stopni z dodatkiem albo środków odkamieniających lub z mieszanką szklanki octu wymieszanej z kilkoma łyżkami sody oczyszczonej. Taki roztwór doskonale poradzi sobie z zalegającym brudem.

Wiosenne porządki w łazience możemy zakończyć powieszeniem czystych ręczników, wyczyszczeniem maty lud chodnika łazienkowego i umyciem podłogi.

Czyszczenie fug

Czyszczenie fug nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych czynności. Aczkolwiek, na rynku dostępne są gotowe środki, które ułatwią to zadanie - np. specjalne nakładki czyszczące, które nakłada się na wiertarkę, a po jej włączeniu szczotki, obracając się, błyskawicznie oczyszczają wybraną powierzchnię. Możemy także skorzystać z domowego roztworu składającego się z wody i oczyszczonej sody. Za myjkę może nam służyć zużyta szczoteczka do zębów.

Sprzątanie kuchni

Kuchnia jest najbardziej zabrudzonym pomieszczeniem w całym domu, które wymaga częstego i dokładnego sprzątania. Kuchnia powinna być sterylna, a codzienne gotowanie może powodować osadzanie się tłuszczu w trudno dostępnych miejscach. Wobec tego szczególną uwagę trzeba poświęcić właśnie kuchni.

Zakurzoną i zatłuszczoną glazurę na ścianach umyjemy za pomocą wody z dodatkiem detergentu lub płynu do mycia szyb. W przypadku silnie zatłuszczonych płytek warto zakupić specjalny płyn do glazury. Warto przy tym postawić na specjalne środki odtłuszczające, które poradzą sobie nawet z bardzo uporczywymi tłustymi plamami.

Podczas sprzątania kuchni nie pomijaj kaloryfera - do tego celu możesz użyć specjalnej szczotki do grzejników lub myjkę do butelek i słoików, która ułatwi wyczyszczenie trudno dostępnych żłobień kaloryfera.

Jak zabrać się do czyszczenia piekarnika i kuchenki?

Niektóre piekarniki mają funkcję pyrolizy, czyli opcji, która umożliwia dokładne wyczyszczenie wnętrza piekarnika. Urządzenie nagrzewa się wówczas do temperatury ok. 500 stopni C, co umożliwia zmianę zabrudzeń i resztek jedzenia w popiół. Jeśli jednak nasz piekarnik nie posiada tej funkcji, możemy wlać na tacę piekarnika lub do naczynia żaroodpornego wodę z sodą oczyszczoną. Następnie ustawiamy grzanie na bardzo wysoką temperaturę, a para wodna osadzając się na całym wnętrzu piekarnika, znacznie ułatwi czyszczenie go.

Równie ważne jest staranne wyczyszczenie płyty indukcyjnej lub kuchenki gazowej. Do tego celu możemy użyć detergentów odpowiednich do ich powierzchni.

Wiosenne porządki nie powinny pomijać okapu. Pamiętasz, kiedy ostatni raz wymieniałeś filtr? Jeśli nie, nadszedł właśnie ten czas. Zanieczyszczony filtr nie pełni swojej funkcji. Przy okazji sprzątania okapu, wyczyść kratkę wentylacyjną.

Aby wyczyścić kuchenkę mikrofalową, wstaw do środka naczynie ceramiczne z wodą i kawałkami cytryny. Podgrzej roztwór do momentu pojawienia się gęstej pary wodnej, wtedy wyłącz urządzenie i przetrzyj wnętrze mokrą szmatką.

Wyczyszczenie zmywarki i zlewu

Zlewozmywak to kolejny element wyposażenia kuchni, który wymaga częstego czyszczenia. Ważne jest dopasowanie środka czyszczącego do materiału, z jakiego zlewozmywak jest wykonany. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie delikatny detergent, powierzchniowo czynny (np. płyn do mycia naczyń). Zlewozmywak wykonany ze stali szlachetnej myj tylko miękką gąbką, unikaj tzw. druciaków i szorstkiej części gąbki, gdyż mogą one porysować powierzchnię zlewozmywaka.

Pamiętaj, aby udrożnić odpływ, wyczyścić baterię kuchenną oraz suszarkę na naczynia, na której może pojawić się pleśń. Potencjalne zatory w rurach najlepiej usunąć profesjonalnym preparatem udrażniającym.

Podczas wiosennych porządków nie zapomnij o przestrzeni pod umywalką, w której zazwyczaj znajdują się pojemniki na śmieci. Kosze należy dokładnie wymyć, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i resztek śmieci. Warto wystawić je do wyschnięcia na zewnątrz, a na koniec posypać dno pojemników sodą oczyszczoną, która pozwoli dłużej utrzymać świeżość. Można też sięgnąć po koncentrat dezynfekujący, który zapewni higieniczną czystość kuchennych powierzchni.

Do wyczyszczenia wnętrza zmywarki zalecane jest regularne stosowanie preparatów do tego przeznaczonych. Jeśli konkretne urządzenie ma wymienne filtry, należy je wyjąć i gruntownie wyczyścić z tłuszczu, zabrudzeń i resztek jedzenia.

Czyszczenie lodówki

Podczas czyszczenia kuchni, nie można zapomnieć o lodówce. Na czas sprzątania, lodówka powinna być odłączona od prądu. Wyjmij i umyj półki w płynie do naczyń. Następnie wyczyść całą lodówkę. Nie zapomnij, aby czyszczenie lodówki zakończyć dokładnym wymyciem szmatkami nawilżonymi wodą w celu całkowitego zmycia detergentu. Szczególną uwagę poświęć uszczelkom. 

Pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów z lodówki, jeśli po umyciu jej, wstawimy do środka nieco sody oczyszczonej lub kawy na talerzyku. Jeśli nie wiesz, co zrobić z produktami spożywczymi na czas mycia lodówki, możesz przechować je w torbie termicznej lub lodówce turystycznej. Mogą też przydać się woreczki próżniowe. Niezwykle pomocny będzie także koc termiczny, który zabezpieczy żywność przed wysoką temperaturą. W przypadku sprzątania lodówki w chłodny dzień, możesz wystawić produkt na balkon, ale unikaj wystawiania ich na promienie słońca. Czyszczenie lodówki to także doskonała okazja do rozmrażania zamrażalnika i wyczyszczenia go.

Porządki w szafkach kuchennych

Wiosenne porządki to także dokładne wyczyszczenie szafek kuchennych. Najpierw wyczyść górę szafek wiszących - jest to najbardziej zanieczyszczone miejsce w kuchni, gdyż to tam gromadzi się tłuszcz z gotowania i smażenia. Do wyczyszczenia tej powierzchni konieczne może być użycie specjalistycznego preparatu. Sprawdź też daty produktów spożywczych - przeterminowane koniecznie wyrzuć. Co więcej, niektóre produkty spożywcze (np. sypkie) mogą być idealną pożywką dla insektów domowych. W związku z tym, tego rodzaju żywność warto przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Mniejsze produkty można zapakować w woreczki strunowe.

Do czyszczenia szafek kuchennych świetnie sprawdzi się woda z octem, gdyż ocet posiada także właściwości antybakteryjne. Pamiętaj, żeby szafki umyć od wewnątrz i z zewnątrz.

Częstym błędem podczas wiosennych porządków obejmujących sprzątanie w kuchennych szafkach jest wyciąganie zawartości wszystkich szafek i szuflad naraz. Tworzy to niepotrzebny zamęt, który nas rozprasza. Lepszym rozwiązaniem będzie opróżnianie maksymalnie dwóch szafek i to tylko w sytuacji, gdy planujemy przeorganizować dostępną przestrzeń.


Salon kolejnym celem wiosennych porządków

Wiosenne porządki w salonie zaczynasz w standardowy sposób - od góry do dołu. Zanim rozpoczniesz sprzątanie salonu, zabezpiecz drewniane podłogi przed uszkodzeniem. Zamieć przestrzeń tuż przy suficie, odkurz obrazy i plakaty, ściągnij zasłony i firany, a następnie dokładnie wymyj okna, karnisze i żyrandol.

Sprzątając salon, nie pomijaj kaloryfera, kontaktów, listew przypodłogowych, klamek i drzwi.

Wiosna to również czas na odświeżenie dywanów i wykładzin. Najpierw dokładnie odkurz dywan albo wytrzep go, a jeśli pogoda dopisuje, możesz go wywiesić na kilka godzin na zewnątrz. Pranie możemy przeprowadzić za pośrednictwem odkurzacza piorącego lub parowego, jeśli jednak masz do wyprania kilka dywanów, szybszym i tańszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy.

Ostatnią czynnością podczas sprzątania salonu jest umycie podłogi i zawieszenie świeżo wypranych firan i zasłon.

Odświeżanie kanapy i foteli

Kanapa i fotele potrzebują dogłębnego czyszczenia. Jeśli standardowe odkurzenie tapicerki nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, warto skorzystać ze specjalnego odkurzacza myjącego, który możemy wypożyczyć. Tym odkurzaczem wyczyścimy także tapicerkę na krzesłach. Jeśli jesteś posiadaczem skórzanej sofy, pamiętaj o jej regularnej impregnacji.

Wiosenne porządki powinny także obejmować wszelkie narzuty, koce i poduszki.

Porządki w szafkach

Najbardziej pracochłonne mogą okazać się porządki w szafkach, gdyż nie ograniczają się one tylko do pozbycia się zabrudzeń. W szafkach salonowych zazwyczaj przechowujemy dokumenty, książki, obrusy, zastawę, płyty CD i DVD i pamiątki. Każda z tych kategorii wymaga wyczyszczenia i ponownej segregacji. To także idealny moment na wyrzucenie, przekazanie albo sprzedaż nieużywanych przedmiotów. Sprzątanie w szafach warto zacząć od regałów z elektroniką, gdyż to na tych urządzeniach zbiera się najwięcej kurzu. Segregacja dokumentów będzie nieco łatwiejsza, gdyż wystarczy włożyć je do teczki z przegródkami - dzięki temu układanie dokumentów i ich późniejsze szukanie będzie szybkie i łatwe.

Czyszcząc półki z książkami, warto mieć na uwadze, że książki czyści się na sucho - można użyć do tego miękkiej i okrągłej szczotki odkurzacza.

Sypialnia a wiosenne porządki

Poza standardowymi czynnościami, takimi jak umycie lampy i okien, starcie kurzy, wywietrzenie pościeli i wypranie jej, konieczne będzie także wyczyszczenie materaca i poduszek oraz odkurzenie ramy łóżka. Ostatnim etapem jest wywieszenie czystych zasłon i firan oraz umycie podłogi.

Porządki na strychu i w piwnicy

Plan działania w przypadku strychu i piwnicy nie odstępuje od planu działania dla innych pomieszczeń. Najpierw pozbądź się wszystkich niepotrzebnych przedmiotów zalegających na regałach, następnie zabierz się za typowe porządki - zetrzyj kurze, umyj okna, podłogi i inne powierzchnie. Nie zagracaj tej przestrzeni.

Porządkując piwnicę lub strych na wiosnę, możesz schować dekoracji i sprzęty zimowe, takie jak szufle, spychacze, sanki czy narty, a wyjąć już wiosenne i letnie (rolki i rowery).

Wiosenne porządki w ogrodzie

Przeprowadzając wiosenne porządki w domu, pamiętaj także o ogrodzie. Wiosna to także czas, gdy w naszym ogrodzie zaczyna pojawiać się nowe życie, więc to doskonały moment na porządki.

Nadejście wiosny to doskonały moment na wyczyszczenie elewacji domu. Co prawda, malowanie elewacji warto przeprowadzić przynajmniej raz na kilka lat, ale znacznie częściej należy ją czyścić. Do tego idealna będzie myjka ciśnieniowa, która wymaga wlania wody ze środkiem czyszczącym, kolejnym krokiem jest ustawienie odpowiedniego poziomu ciśnienia i sprawdzenie, przy jakiej odległości myjki od elewacji zanieczyszczenia schodzą z tynku najlepiej. Na koniec spłukujemy elewacje wodą i pozostawiamy do wyschnięcia.

Warto sprawdzić, które meble ogrodowe wymagają wymiany albo naprawy. W przypadku mebli drewnianych, pęknięcia wystarczy zeszlifować i pokryć farbą lub lakierem.

Na wiosnę trzeba także zadbać o trawnik i krzewy. Topniejący śnieg mógł odsłonić nie tylko zniszczony trawnik, ale także mnóstwo śmieci.

Balkon i taras

Zanim będziemy mogli się wygodnie rozsiąść na balkonie lub tarasie i nacieszyć słońcem, najpierw musimy przeprowadzić i tu wiosenne porządki. Konieczne będzie sprzątnięcie zalegających śmieci i innych niepotrzebnych przedmiotów, przemycie balustrad oraz zmiecenie i umycie podłogi. Pzy okazji sprawdź, czy płytki nie są popękane, albo czy balustrada nie wymaga odmalowania. Jeśli posiadasz płot, upewnijmy się również o jego stanie.

Kolejnym etapem sprzątania balkonu jest uprzątnięcie donic z roślinami i przygotowanie roślin na wiosnę i lato.

Warto także zadbać o siedziska i poduszki ogrodowe i dokładnie je wyprać.

Jak wprowadzić wiosenną atmosferę do domu?

Sposobem na wiosenną atmosferę w mieszkaniu lub domu jest nie tylko gruntowne sprzątanie. Wiosenne porządki stanowią podstawę do wprowadzenia nowego charakteru do całego domu. Poprzez dodanie kilku drobnych elementów uzyskamy świeżą aranżację. Warto postawić na stole wazon ze świeżymi kwiatami i nowe rośliny doniczkowe - poza funkcją dekoracyjną, oczyszczają także powietrze. Możemy też zmienić zasłony na jaśniejsze albo wymienić poszewki na poduszkach na bardziej kolorowe, albo z motywem kwiatowym.

Wiosenne porządki w domu - podsumowanie

Wiosna to doskonały moment na porządki w domu i wokół niego. Słońce świeci coraz dłużej i z coraz większą mocą, co przekłada się na naszą energię do działania. Warto skierować tę energię na gruntowne sprzątnięcie całego mieszkania, tak aby pozbyć się zalegających przedmiotów i wprowadzić do domu powiew wiosny.