Opakowania klapowe - rodzaje i zastosowanie

Dodano:2022-03-18

pudła klapowe w różnych rozmiarach

Pudełka klapowe są najczęściej wybieranym rodzajem kartonów. Fakt ten nie powinien nikogo dziwić - mają one cały szereg zalet, dzięki którym świetnie spełniają powierzone sobie zadania, do tego będąc wyjątkowo łatwymi w użytkowaniu. Opakowania klapowe są funkcjonalne, dostępne w ogromnej gamie rozmiarów i do tego mają niską cenę.

W jaki sposób wybrać odpowiedni do swoich potrzeb karton klapowy? Jak go poprawnie złożyć? Co można w nim przechowywać i przewozić? Zobaczcie, jakie oferujemy rodzaje i rozmiary kartonów klapowych oraz jakie mają zastosowania.

Czym są opakowania klapowe?

Pudełka kartonowe produkowane są w oparciu o katalog FEFCO 0201 - międzynarodowy zbiór norm określających wzory opakowań kartonowych. Produkowane są z tektury falistej lub litej o różnej gramaturze - w zależności od ich rozmiaru i przeznaczenia - oraz budowie trzy- lub pięciowarstwowej. Grubość tektury wynosi od 390 g/m2 do nawet 750 g/m2.

Karton klapowy ma bardzo prostą budowę i jest łatwe w składaniu. Składa się z części przypominającej tubę oraz czterech klap na obydwu jej końcach. Wystarczy rozłożyć tubę, a klapy zagiąć ku jej środkowi i skleić. Powstaje bardzo wytrzymałe pudło do pakowania, przechowywania i transportu różnego rodzaju towarów. Rozłożony na płasko, karton klapowy zajmuje niewiele miejsca i można go przechować do czasu kolejnego użycia.

Rodzaje opakowań klapowych - czym się od siebie różnią?

Kartony klapowe występują w bardzo wielu różnych rozmiarach i grubościach przystosowanych do transportu towarów o różnej wielkości, wadze i kształcie. Najmniejsze z pudełek, powszechnie wykorzystywane do pakowania i dostarczania niewielkich zamówień do paczkomatów, wykonane są z cienkiej tektury o gramaturze poniżej 400 g/m2, ale świetnie chronią schowane w nich towary przed uszkodzeniem.

Natomiast duże, pojemne pudełka klapowe , doskonale sprawdzają się jako opakowania w przypadku przesyłek o większych gabarytach lub pakowania dużej ilości mniejszych produktów. Ich gramatura jest wyższa, co oznacza, że mają jeszcze większą wytrzymałość na uszkodzenia.

Każdy karton klapowy - niezależnie od rozmiaru i pojemności oraz tego, jaki rodzaj tektury został użyty do ich produkcji - ma taką samą budowę, której zawdzięcza swoją nazwę.

Zalety opakowań tekturowych klapowych

Karton klapowy to produkt, którego niska cena jest tylko jedną z wielu zalet decydujących o jego popularności. O wiele ważniejsze są inne cechy:

    • łatwe składanie - wystarczy kilka ruchów aby zapakować wysyłane produkty i szczelnie zamknąć karton;
    • niska waga - kartony są bardzo lekkie, dzięki czemu nie podnoszą kosztów nadania przesyłki i nie stanowią dodatkowego obciążenia dla osoby odpowiedzialnej za ich przenoszenie i układanie;
    • prosta bryła - bardzo ułatwia układanie i przechowywanie kartonów klapowych na paletach, w oddziałach pocztowych czy mieszkaniach. Kształt pudeł pozwala w maksymalnym stopniu ograniczyć straty powierzchni przeznaczonej do ich magazynowania;
    • opakowania klapowe są wytrzymałe i świetnie radzą sobie z dużymi obciążeniami. Dzięki temu można bezpiecznie układać je jedno na drugim bez obaw o uszkodzenie produktów znajdujących się w środku.

Do czego używa się pudełek klapowych?

Karton klapowy jest opakowaniem powszechnie wykorzystywanym w fabrykach i magazynach oraz przez firmy kurierskie. Ale powszechnie korzystają z nich również osoby indywidualne, na przykład przy przeprowadzkach albo do przechowywania domowych sprzętów, książek czy odzieży. Opakowanie klapowe jest więc produktem uniwersalnym, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania oraz produkcji, magazynowania i transportowania różnego rodzaju asortymentu.

Jakie produkty można transportować i przechowywać w pudełkach klapowych? Właściwie wszystko, co tylko uda się do nich włożyć - suche produkty spożywcze (w torebkach foliowych lub papierowych, pudełkach, puszkach, butelkach), napoje, kosmetyki, środki czystości, książki, artykuły gospodarstwa domowego, zabawki, różnego rodzaju urządzenia elektroniczne i wiele innych.

tanie kartony klapowe w salonie

Należy jednak pamiętać, że żaden rodzaj kartonów nie jest odporny na wilgoć. Pudełka należy więc przechowywać w taki sposób, aby nie były narażone na bezpośredni kontakt z wodą - nie zaszkodzi im natomiast przechowywanie w miejscach o podwyższonej wilgotności powietrza.

Jak przechowywać opakowania kartonowe?

Przeznaczony do przechowywania karton klapowy należy złożyć, a jego spodnie klapy starannie skleić szeroką taśmą klejącą. Następnie wypełniamy karton produktami i zamykamy górne klapy. Tak przygotowane pudełko klapowe można przechowywać w dowolnym miejscu, w którym nie będzie miało kontaktu z wodą.

W przypadku kruchych towarów należy wypełnić puste przestrzenie w pudełku, używając do tego zmiętych gazet, papierowych ścinków lub specjalnych wypełniaczy z tektury. Trzeba też pamiętać o przekładaniu kolejnych warstw pudeł przekładkami tekturowymi dla równomiernego rozłożenia ich ciężaru i ochrony pudeł znajdujących się najniżej.

W przypadku klientów indywidualnych liczy się nie tylko funkcjonalność, ale także design. Krótko mówiąc, taki klient zwykle oczekuje, że jego pudełko klapowe będzie się ładnie prezentowało na półce czy podłodze, stając się stylowym i praktycznym elementem wystroju wnętrza. Trudno się temu oczekiwaniu dziwić - bez problemu przygotujemy dla Państwa estetycznie nadrukowane opakowania w dowolnych wymiarach.

Podobnie zresztą postępujemy w przypadku firm, które chcą wykorzystać karton klapowy jako element promocji swojej marki i używać wyłącznie opakowań z nadrukowanym logo.

Transport towarów

Wypełniony i szczelnie zamknięty karton klapowy prosto z działu produkcji lub z magazynu może zostać przekazany do wysyłki drogą lądową, morską lub lotniczą. Wystarczy tylko umieścić kartony na palecie tak, aby stanowiły stabilną konstrukcję i zabezpieczyć je folią lub taśmą przed upadkiem.

Karton klapowy - jak wybrać odpowiedni?

Aby karton klapowy mógł spełniać swoją rolę w sposób prawidłowy, musi zostać dopasowany do specyfiki produktu, który ma się w nim znajdować. Im produkt ten jest bardziej kruchy i delikatny, tym wyższą grubość tektury należy wybrać.

Podobnie jest z wagą - im cięższy towar, tym wyższa powinna być gramatura pudełka przeznaczonego do jego transportu.

Podsumowanie

Karton klapowy - pozornie zwyczajny produkt, który na co dzień wykorzystuje się do przechowywania i przewożenia różnego rodzaju asortymentu. Bez niego jednak wiele zadań nie mogłoby być wykonanych. Dlatego też przygotujemy dla Ciebie i Twojej firmy dokładnie takie rodzaje kartonów, jakich potrzebujesz, aby prowadzić swój biznes.