Jak przechowywać jedzenie w domu?

Dodano:2022-10-26

rozmaite produkty spożywcze

Czy wiesz, że przez niewłaściwy sposób przechowywania, jedzenie może stracić swoje wartości odżywcze, a nawet dwa razy szybciej ulec zepsuciu? Niestety wciąż zbyt mało osób zdaje sobie z tego sprawę, w konsekwencji czego marnujemy ogromne ilości produktów spożywczych. Jeżeli zależy Ci na tym, aby zwiększyć swoją wiedzę na temat przechowywania żywności i tym samym przyczynić się do zmian na naszej planecie, koniecznie przeczytaj poniższe wskazówki!

Dlaczego właściwe przechowywanie jedzenia jest ważne?

Dożyliśmy czasów, w których jedzenia jest pod dostatkiem. Na dodatek większość z nas kupuje go więcej, niż w istocie potrzebuje, a markety kuszą kolejnymi promocjami typu "kup 3 w cenie 2". Skutkuje to tym, że często nie nadążamy ze zużyciem wszystkich produktów przed upłynięciem ich terminu ważności.

Wyjściem z tej sytuacji może być właściwe przechowywanie żywności. Dzięki temu na dłużej zachowamy świeżość produktów spożywczych, a także opóźnimy procesy psucia się pokarmów czy zminimalizujemy ryzyko ich zmarnowania. Ponadto prawidłowe przechowywanie żywności ma wpływ na aspekty:

  • higieniczne — ograniczamy namnażanie się w żywności bakterii i drobnoustrojów, a także rozprzestrzenianie się ich na inne produkty,
  • zdrowotne — spożywanie "nadpsutego" w wyniku niewłaściwego przechowywania jedzenia może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie, a nawet zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii i nowotworów,
  • ekonomiczne — im mniej żywności zmarnujemy, tym więcej pieniędzy zaoszczędzimy,
  • ekologiczne — rocznie na świecie marnuje się ponad miliard ton żywności, czyli 1/3 jej całkowitej produkcji; każdy z nas powinien dbać, aby tę liczbę stopniowo obniżać.

O czym należy pamiętać w kwestii przechowywania żywności?

Zazwyczaj na opakowaniach produktów spożywczych znajdziesz dokładne wskazówki ich przechowywania oraz terminy przydatności do spożycia. Pamiętaj, aby ich skrupulatnie przestrzegać. Warto znać różnicę pomiędzy:

  • “należy spożyć do” — świadczy o tym, że po upływie podanej daty produktu nie wolno go jeść, gdyż może okazać się niebezpieczny dla naszego zdrowia,
  • “najlepiej spożyć przed” — ten zapis wskazuje, że po upływie podanej daty produkt wciąż nadaje się do spożycia, jednak jego walory smakowe i konsystencja mogą ulec pogorszeniu.

Wskazówka: Jeśli kupujesz kilka takich samych produktów, zadbaj o to, aby ułożyć te z krótszym terminem z przodu szafki lub lodówki (dzięki czemu wykorzystasz je w pierwszej kolejności), a te z dłuższym — z tyłu.

Ponadto po otwarciu opakowania, niektóre artykuły (np. kawa, makarony, kasze) warto przełożyć do innego pojemnika, który zapewni im lepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, jak wilgoć i insekty.

kobieta na zakupach czytająca opis produktów spożywczych

Zasady przechowywania żywności w warunkach domowych

Przechowywać żywność można na wiele sposobów: w lodówce, zamrażarce, kuchennych szafkach, spiżarce czy piwnicy. Oczywiście każdy produkt wymaga nieco innego traktowania, dlatego poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, dzięki którym dobierzesz najlepsze miejsce do typu produktu.

Chłodzenie produktów spożywczych w lodówce

Najbardziej uniwersalnym sposobem przechowywania żywności wydaje się być chłodzenie w lodówce, do której wkładamy:

  • surowe mięso oraz wędliny,
  • ryby i owoce morza,
  • nabiał (mleko i jego przetwory, jajka),
  • niektóre owoce i warzywa,
  • dania gotowe (pamiętajmy, aby pozostałości po obiedzie przed włożeniem do lodówki schłodzić do temperatury pokojowej),
  • ciasta.

Chłodzenie zapobiega namnażaniu się bakterii i grzybów, a więc hamuje procesy gnilne czy pleśnienie, które w przypadku żywności zawierającej wilgoć są główną przyczyną psucia.

Wskazówka: Pamiętajmy, że surowe mięso powinniśmy przechowywać w szczelnych pojemnikach, aby zapobiec kontaktowi z innymi produktami i tym samym przenoszeniu na nie bakterii.

Jak właściwie ułożyć produkty spożywcze w lodówce?

Temperatura w lodówce może się różnić w zależności od wysokości półki (im wyżej, tym niższa temperatura), dlatego warto trzymać się poniższego schematu:

 infografika dotycząca przechowywania żywności w lodówce w zależności od temperatury

Czego nie wkładamy do lodówki?

Istnieją produkty spożywcze, które nie lubią niskiej temperatury, a jednak wciąż wiele osób trzyma je w lodówce, popełniając tym samym błąd. Do tych, które powinniśmy przechowywać w temperaturze pokojowej, należą głównie warzywa i owoce, takie jak: pomidory, czosnek, ziemniaki, banany, cebula, awokado.

Natomiast produkty gotowe, które nie wymagają chłodzenia i jedynie niepotrzebnie zajmują miejsce na półkach to:

  • nieotwarte produkty o długim czasie przydatności do spożycia (konserwy, "słoiki", ketchup, gotowe sosy),
  • miód, masło orzechowe, olej kokosowy,
  • ocet i korniszony,
  • musztarda.
żywność przechowywana poza lodówką

Mrożenie

Proces mrożenia produktów jest świetnym sposobem na robienie zapasów na dłuższy okres. Mrozić możemy właściwie większość produktów, a głównie są to surowe mięso i ryby, warzywa, owoce i grzyby, a także ciasta i pieczywo.

Przyjmuje się, że zamrożona żywność zachowuje swoje wartości odżywcze na okres od 6 do 12 miesięcy, jednak czas ten można wydłużyć nawet do 2-3 lat dzięki zastosowaniu przechowywania próżniowego. Warto więc zaopatrzyć się w specjalną maszynę i woreczki do pakowania próżniowego jedzenia.

Mimo że mrożenie jest uniwersalnym sposobem na długoterminowe przechowywanie żywności, to niektóre produkty spożywcze się do tego nie nadają, ponieważ ujemna temperatura sprawia, że tracą swoje walory smakowe i konsystencję. Wskazówki dotyczące tego, czego lepiej nie wkładać do zamrażarki, znajdziesz na poniższej grafice:

 infografika dotycząca mrożenia żywności

Przechowywanie żywności długoterminowej

Kolejnym rodzajem żywności wymagającej właściwego przechowywania są produkty sypkie, do których należą produkty zbożowe (mąka, kasze, makarony, płatki, ryż), a także kawa, cukier czy bakalie. Dopóki trzymamy je nieotwarte, właściwie nie mamy się czego bać, jednak problem pojawia się po otwarciu. Uszkodzone opakowania nie chronią już przed wilgocią, drobnoustrojami i szkodnikami, przez co żywność może już w niedługim czasie okazać się niezdatna do spożycia.

Dobrym rozwiązaniem jest przesypanie napoczętego produktu i dalsze przechowywanie w szczelnych pojemnikach. Najlepiej sprawdzą się pojemniki ceramiczne, szklane i plastikowe (atestowane do kontaktu z żywnością). Natomiast musimy uważać na pojemniki metalowe, które mogą reagować z pewną grupą produktów, zawierających w składzie kwasy. Pojemniki trzymamy w ciemnym miejscu, najlepiej w szafce lub szufladzie.

przechowywanie produktów sypkich w szczelnym pojemniku

Jak przechowywać żywność poza lodówką

Wiemy już, że wiele produktów spożywczych może być przechowywanych poza lodówką, nie oznacza to jednak, że mogą być trzymane "byle gdzie". Niezależnie od tego, czy są to świeże warzywa i owoce, czy może słodycze, przetwory w puszkach i słoikach lub zioła i herbaty, powinniśmy je przede wszystkim chronić przed promieniami słonecznymi, znacznymi skokami temperatury czy wilgocią. Trzymajmy je więc w suchym, zacienionym miejscu. Tutaj również warto korzystać z plastikowych i szklanych pojemników.

świeże produkty spożywcze — owoce i warzywa przechowywane w plastikowych pojemnikach

W czym przechowywać żywność?

Aby właściwie przechowywać żywność, powinniśmy także zwrócić uwagę na to, w czym trzymamy poszczególne produkty i czy są to opakowania bezpieczne, przystosowane do bezpośredniego kontaktu z żywnością.

Opakowania do przechowywania żywności

Wśród opakowań jednorazowego użytku wyróżniamy:

Wielorazowe pojemniki to na przykład:

  • pojemniki próżniowe — pozwalające usunąć z wnętrza nadmiar powietrza,
  • pojemniki plastikowe, szklane i ceramiczne o rozmaitych kształtach i wielkościach,
  • inne pojemniki — maselnice, pojemniki na cytrusy, przyprawniki,
  • puszki na suszone zioła i herbaty,
  • słoiki i szklane butelki.

Pamiętaj, aby nie wykorzystywać ponownie opakowań jednorazowych — mogą uwalniać szkodliwe substancje. Pojemniki wielokrotnego użytku trzeba za każdym razem dokładnie umyć, a nawet wyparzyć, aby pozbyć się bakterii pozostałych po poprzednio przechowywanym jedzeniu.

pojemniki, w których należy przechowywać żywność — infografika

Prawidłowe przechowywanie żywności — podsumowanie

Wiedza na temat tego, w jakich warunkach powinniśmy przechowywać konkretne produkty, jest bardzo przydatna. Dzięki temu zachowają świeżość i przydatność do spożycia na dłużej, a my będziemy mogli cieszyć się bezpiecznym i smacznym jedzeniem. Ponadto właściwie przechowywane jedzenie jest kluczem do ograniczenia marnowania żywności, jak również pozwala oszczędzić naprawdę spore pieniądze w domowym budżecie. Dlatego pamiętaj, aby trzymać się zasad, które zostały przedstawione w powyższym tekście!