Jak otworzyć i wyposażyć małe bistro?

Dodano:2022-06-01

stolik przy ulicy

Założenie własnego bistro jest marzeniem wielu osób. Chociaż jest to niełatwy biznes, daje mnóstwo satysfakcji - szczególnie tym, którzy lubią gotować. Otwarcie małej gastronomii wymaga sporo pracy i zaangażowania. Należy opracować koncepcję restauracji, dopełnić wszystkie formalności oraz zadbać o odpowiedni marketing, który pozwoli firmie odnieść sukces. Niezbędne będzie wyposażenie bistra w profesjonalne urządzenia do gotowania. Jak otworzyć i wyposażyć małe bistro? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku!

Koncepcja małego bistro

Posiadanie oryginalnej koncepcji małego bistro gwarantuje sukces w branży gastronomicznej. Aby wyróżniać się na tle konkurencji warto odejść od klasycznych rozwiązań i stworzyć miejsce, które wzbudzi niemałe zainteresowanie wśród klientów. Bistro to inaczej niewielki lokal gastronomiczny, będący kombinacją restauracji, baru i kawiarni. W bistrach zazwyczaj panuje klimat luźnej elegancji. To odróżnia je od typowych, dużych lokali gastronomicznych.

W bistro można zarówno napić się kawy czy wina, jak i zjeść smaczny posiłek przy małym stoliku. Lokal nastawiony jest na szybkie przygotowywanie dań. W związku z tym posiłki najczęściej wykonywane są z półproduktów i konieczne jest tylko podgrzanie. Ceny również są bardzo przystępne, co zachęca klientów do skorzystania z oferty. Karta dań w bistro powinna być przejrzysta, krótka i konkretna. Najlepiej, gdy na liście znajdą się dania kuchni europejskiej. W zależności od upodobań, lokal może specjalizować się w daniach jednej, wybranej kuchni, np. francuskiej. Warto zadbać o to, by aranżacja bistro współgrała z menu. Sprzyja to tworzeniu wyjątkowego, niepowtarzalnego klimatu.

Przygotowanie solidnego biznesplanu

Jeśli w najbliższym czasie planujemy otworzyć małe bistro, konieczne będzie przygotowanie solidnego biznesplanu. Taki dokument pomoże nam uporządkować wszystko, co mamy w głowie. Dzięki niemu możemy nie tylko dobrze rozplanować wydatki, ale również przewidzieć sytuacje, z którymi przyjdzie nam zmierzyć się podczas prowadzenia własnej działalności.

W dobrze opracowanym biznesplanie powinny znaleźć się informacje dotyczące samego bistro (pomysły, profil restauracji, dane właściciela), analiza rynku i konkurencji, lokalizacja oraz strategia marketingowa. Poza tym, dobrze opracowany biznesplan powinien uwzględniać wszystkie koszty. Mowa tu o wydatkach związanych z zakupem niezbędnego wyposażenia (sprzętów, mebli) oraz płatnościach bieżących (czynsz, wynagrodzenia dla pracowników, kupno artykułów spożywczych). W dokumencie powinna być zawarta prognoza finansowa. Warto także dokonać analizy grupy docelowej, czyli zastanowić się, dla jakich gości ma być skierowana oferta w naszym bistro. Tym kryterium dobrze jest się kierować podczas wyboru lokalizacji pod gastronomię.

bistro przy ulicy

Otwarcie własnego bistro a kwestie formalne

Utworzenie małego bistro wiąże się z załatwieniem wielu formalności. W pierwszej kolejności należy udać się do urzędu, by założyć własną działalność gospodarczą. Wymagane jest zarejestrowanie firmy w CEIDG, zgłoszenie jej do Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u. Należy nadmienić, iż dokonując rejestracji działalności gospodarczej trzeba określić kod PKD. Dla restauracji i innych stałych placówek gastronomicznych jest to PKD 56.10.A. Natomiast w przypadku usług cateringowych będzie to PKD 56.21.Z. Co najmniej dwa tygodnie przed otworzeniem bistro powinniśmy dostarczyć do Sanepidu projekt technologiczny przedstawiający układ pomieszczeń i stanowisk w bistro, a także proces przygotowywania potraw. Wyposażenie bistro musi zostać dopasowane do wymogów sanitarnych. Reguluje je ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz ustawa z dnia 22 października 2010 r. o zmianie ustawy o paszach, oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Kolejnym krokiem będzie opracowanie dokumentów HACCP (Analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli), mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności w gastronomii oraz systemu GHP (Dobra praktyka higienicza). Następną formalnością, jaką przyjdzie nam załatwić otwierając własne bistro jest przeprowadzenie badań wody w lokalu oraz podpisanie umowy na wywóz odpadów. Jeśli w lokalu planujemy sprzedawać alkohol konieczne będzie uzyskanie koncesji. Pozwolenie to wydawane jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Prowadzenie bistro - skuteczny marketing

Sukces prowadzenia działalności gospodarczej zależy w głównej mierze od skutecznej promocji. Co prawda, prowadząc małe bistro możemy liczyć na stałych klientów, jednak warto zadbać też o to, by lokal wzbudzał zainteresowanie w przechodniów i zachęcał ich do skorzystania z oferty. Z pewnością warto zainwestować w wysokiej jakości baner, który wskaże kierunek restauracji. Dobrze, jeśli przed wejściem do baru znajdzie się menu wraz z cennikiem oraz informacja o aktualnych promocjach. Aby dotrzeć do większej grupy odbiorców można zdecydować się na reklamę ulotkową.

W jaki sposób można wypromować lokal gastronomiczny? Dobrym pomysłem będzie utworzenie profilu bistro w social mediach. Na stronie możemy informować o daniach dnia, napojach, zniżkach, a także zmianach w menu oraz obowiązujących promocjach.

wnętrze bistro

Wyposażenie lokalu gastronomicznego - wszystko, czego potrzebujesz

Niezbędne sprzęty

Wyposażenie lokalu gastronomicznego we wszystkie potrzebne sprzęty oraz meble to niełatwe zadanie. Czasami warto poprosić o pomoc kogoś, kto ma doświadczenie w branży gastronomicznej. Inwestycja w wysokiej jakości sprzęt umożliwi szybkie i bezproblemowe przygotowywanie posiłków i napojów. Rodzaj i ilość potrzebnych elementów zależy od wielkości oraz profilu działalności gospodarczej.

W kuchni powinny znaleźć się przede wszystkim urządzenia grzewcze, czyli wielopalnikowe kuchenki elektryczne, piece (cukiernicze, piekarskie, do pizzy, parowe), bemary gastronomiczne, płyty grillowe, patelnie elektryczne, frytkownice, naleśnikarni, makaroniarki, rożna, gyrosy, kotły i mniejsze kociołki. Trudno wyobrazić sobie bistro bez urządzeń chłodniczych, a więc lodówek i zamrażarek, gdzie przechowuje się m.in mięsa i ryby. Przydadzą się także sprzęty do obróbki termicznej, takie jak ostre noże, krajalnice, szatkownice, miksery, obieraczki do ziemniaków, prasy do hamburgerów, kiełbasiarki, urządzenia do pakowania i wiele innych. Trzeba zadbać także o kubki, kieliszki, różnej wielkości talerze oraz sztućce. Ponadto kuchnia powinna być wyposażona w meble do przechowywania naczyń, składników i niektórych urządzeń. Ważne, by znalazły się w niej duże stoły robocze oraz zlewy, w którym członkowie zespołu mogą umyć ręce. Koniecznie trzeba zadbać też o odpowiedni wystrój lokalu. Przyda się kilka stolików z krzesłami, krzesła przy barze, a także serwetniki, pojemniki na przyprawy i inne elementy dekoracyjne.

Opakowania gastronomiczne

Większość bistro świadczy usługi gastronomiczne "na wynos". Z tej opcji korzysta wiele klientów, ponieważ mogą oni zjeść smaczny posiłek bez wychodzenia z domu. Warto wyposażyć swój lokal gastronomiczny także w opakowania na wynos. Podstawą są tacki papierowe, które świetnie zastępują talerze. W sprzedaży dostępne są różne warianty tacek, co pozwala dopasować produkty do indywidualnych potrzeb. Kolejną grupą są opakowania garmażeryjne, a więc pojemniki na sałatki, surówki, pasty, sosy i inne. Dostępne są pudełka prostokątne, kwadratowe i okrągłe w różnych wielkościach. Mogą być niedzielone lub posiadające komory, dzięki którym zawartość nie ma prawa się wymieszać.

W małym bistro przydadzą się też kubki jednorazowe na zimne i ciepłe napoje. Ich największą zaletą jest niska waga oraz wygoda użytkowania. Kubki plastikowe lub papierowe nie tłuką się, gdy upadną na podłogę. Produkty dla gastronomii wykonane są z biodegradowalnych materiałów, co oznacza, że nadają się do recyklingu. Opakowania na wynos to podstawa w każdym punkcie gastronomicznym. Za ich pomocą bez problemu zapakujemy kanapkę, zupę, pizze, ciasta i wiele innych dań. Opakowania gastronomiczne, w tym pudełka cateringowe wyróżnia estetyczny wygląd. Ponadto są niesamowicie trwałe, wytrzymałe, dobrze trzymają temperaturę i nie zmieniają smaku potraw. Dostępnych jest wiele rodzajów opakowań w różnych rozmiarach i kształtach.

jedzenie na wynos

Podsumowanie

Założenie własnego bistro wymaga sporo pracy i zaangażowania. Niemniej jednak to doskonały sposób na biznes, szczególnie dla pasjonatów gotowania. Aby stać się posiadaczem lokalu gastronomicznego w pierwszej kolejności należy opracować dobrą koncepcję. Bistro powinno wyróżniać się na tle konkurencji i jednocześnie wzbudzać zainteresowanie wśród klientów. Kolejnym krokiem będzie spisane solidnego biznesplanu, który pozwoli nam zebrać wszystkie informacje, które mamy w głowie w całość. Pozostało jeszcze tylko załatwienie kwestii formalnych i wyposażenie baru. Sprawne wykonywanie czynności kulinarnych umożliwią urządzenia grzewcze, chłodzące, sprzęty do obróbki mechanicznej oraz inne akcesoria. Jeśli bistro będzie świadczyć usługi "na wynos", przydadzą się również wysokiej jakości pojemniki na jedzenie.