Historia opakowań jednorazowych

Dodano:2020-11-30

Każdy wynalazek przeszedł długą drogę zanim nabrał takiego znaczenia, jakie jest mu przypisane obecnie i ma swoją własną, unikalną historię. Jest tak niemal z każdym przedmiotem, z jakim mamy do czynienia na co dzień i przeważnie nawet nie zdajemy sobie sprawy, że kiedyś dana rzecz wyglądała zupełnie inaczej lub pełniła całkiem odmienne funkcje niż współcześnie. Tak jest też w przypadku opakowań jednorazowych. Zanim stały się praktycznie nieodłącznym elementem codziennego życia każdego z nas, bez którego ciężko wyobrazić sobie chociażby zwykłe rutynowe zakupy, musiały przejść długi proces ewolucji. Jak to się stało, że opakowania jednorazowe nabrały takiego znaczenia, jak wyglądały opakowania jednorazowe kiedyś i jak ich ewolucja wpłynęła na handel? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych ciekawostek znajdziecie poniżej – czytajcie dalej!

Pierwsze opakowania jednorazowe

Jak wiadomo, żaden wynalazek nie bierze się znikąd – musiał być ktoś, kto wpadł na pomysł stworzenia czegoś nowego i zmienił swoje wyobrażenia w rzeczywistość. W przypadku opakowań jednorazowych za pomysłodawcę uznawany jest Lawrence Luellen, który w 1907 roku, twierdząc, że poprzez korzystanie ze szklanek wielorazowych jest niehigieniczne i zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób, wynalazł kubek jednorazowy. Dzięki temu przyzwyczajenia w tej kwestii uległy w społeczeństwie dużej zmianie i z biegiem lat, kubek jednorazowy stał się przedmiotem codziennego użytku, a ponadto, za sprawą tego wynalazku, na popularności zyskały automaty do wody.

Jednak nie można jednoznacznie uznać tego wydarzenia za początek historii opakowań jednorazowego użytku, ponieważ pierwszych, bardzo prymitywnych opakowań używano jeszcze w starożytności. Wtedy miały one postać skór zwierzęcych, muszli i liści. Im bardziej rozwijała się cywilizacja, a tym samym między innymi też handel, tym bardziej rosła potrzeba transportowania różnych towarów na coraz większe odległości, dlatego też opakowania stawały się coraz bardziej trwałe i wytrzymałe.

Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że opakowania przyczyniły się do rozwoju cywilizacji, gdyż uczyniły człowieka niezależnym od lokalnie dostępnych surowców, pozwoliły na ich transportowanie i coraz dalsze przemieszczanie się, a przez to też odkrywanie nowych terenów.

Ewolucja i przełom

Przełomem w kwestii opakowań do pakowania żywności było oczywiście już wyżej wspomniane wynalezienie kubka Dixie Cups. Ten wynalazek przyczynił się do zmiany myślenia w społeczeństwie i większej świadomości na temat zdrowia i higieny. Ponadto ludzie zapragnęli jeszcze bardziej ułatwić sobie życie, więc rodziły się kolejne pomysły, jak jak zastąpienie sztućców czy innych naczyń ich jednorazowymi odpowiednikami, które były dużo wygodniejszą opcją podczas różnego rodzaju grillów, pikników czy innych imprez okolicznościowych (szczególnie w plenerze).

Szczególną rolę opakowania i pojemniki jednorazowe odegrały jednak jeszcze wcześniej, w XIX wieku, czyli podczas rewolucji przemysłowej, kiedy ich funkcjonalność i możliwość transportowania dzięki nim towarów na znacznie oddalone lokalizacje miały nieocenioną wartość.

Potem duże znaczenie zyskał również aspekt wizualny. Jako iż docelowe lokalizacje towarów znajdowały się w sporej odległości od miejsca wytworzenia, producenci, chcąc nawiązać kontakt z klientem, zaczęli umieszczać na opakowaniach informacje o danym produkcie. Potem zaczęto dodawać zachęcające napisy i nadruki, które były tworzone tak, by były atrakcyjne wizualnie i przyciągały uwagę klienta. W ten sposób zewnętrzna strona opakowania powoli zaczęła przeistaczać się w przestrzeń reklamową.

kubki, opakowania jednorazowe

Współczesne opakowania

Mimo że pojemniki i naczynia jednorazowe nie są wcale tak młodym wynalazkiem, wciąż towarzyszą nam w codziennym życiu, a nawet więcej – stanowią jego nieodłączną część. Jednak obecne opakowania jednorazowe znacznie różnią się od tych sprzed kilku (czy nawet kilkudziesięciu) lat. Codziennie używamy folii, reklamówek zrywek, siatek czy papierowych torebek na zakupy, kupujemy pakowane produkty czy używamy naczyń jednorazowych kupując jedzenie na wynos lub organizując spotkanie w plenerze z rodziną czy przyjaciółmi.

Asortyment pojemników i naczyń jednorazowych jest ogromny. Mamy do wyboru produkty z tektury, papieru, plastiku, styropianu czy tworzyw sztucznych. Opakowanie jednorazowe zapewnia higienę i komfort i ciężko jest wyobrazić sobie codzienne życie bez niego, jednak nie jest to rozwiązanie tak idealne, jak mogłoby się wydawać. Ewolucja i tak znaczny rozwój tego wynalazku niosą za sobą również zgubne konsekwencje.

Wpływ rozwoju opakowań jednorazowych na współczesny handel i nie tylko

Oczywiście opakowania jednorazowe bardzo znacznie wpłynęły na rozwój handlu. Nie tylko pozwoliły producentom na rozprzestrzenianie swoich towarów na znacznie większym obszarze – a co za tym idzie też na większą skalę – ale również umożliwiły im wypromowanie produktów dzięki oryginalnej reklamie w formie atrakcyjnego i charakterystycznego wyglądu tych opakowań.

Niestety, to rozwiązanie ma też swoje wady. Coraz większe zapotrzebowanie na opakowania jednorazowe niesie za sobą poważne konsekwencje, które w ostatnich latach stają się coraz bardziej odczuwalne. Większość naczyń, opakowań i pojemników jednorazowych była wytwarzana do tej pory z plastiku, przez co ilość odpadów coraz bardziej wzrastała, a to niesie poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Dlatego ewolucja opakowań jednorazowych nie stanęła w miejscu i jej kolejnym etapem stały się w ostatnich latach opakowania bio, czyli alternatywa dla opakowania z tworzyw sztucznych. Materiały, z jakich wykonywane są ekologiczne opakowania jednorazowe, są biodegradowalne, przez co pomagają chronić środowisko. Takie naczynia, pojemniki czy pudełka są wytwarzane między innymi z trzciny cukrowej, otrębów pszennych czy odpadów owocowo-warzywnych.

ekologiczne opakowanie jednorazowe

Podsumowanie

Jak widać historia opakowań jednorazowych jest dużo dłuższa i ciekawsza, niż może się wydawać. Wykonane z różnych materiałów na przykład plastikowe czy z materiałów naturalnych pudełka, kubki, pojemniki, naczynia, sztućce... - asortyment tego rodzaju produktów jest bardzo szeroki, a równie szeroki jest wachlarz ich zastosowań - służą m.in.: do przechowywania żywności, pakowania różnego rodzaju produktów czy w formie naczyń jednorazowych podczas np. imprez w plenerze. Ten wynalazek wpłynął nie tylko na rozwój rynku, ale również cywilizacji i stał się częścią życia, bez której teraz nie możemy się obejść.